недеља, 09.07.2017, 19:53 -> 23:28
Извор: РТС
„Egzit“ ni danju nije mirovao
Novi Sad je ove nedelje u znaku muzike i mladih. Osim najvećih muzičkih zvezda koje uveče privlače hiljade ljudi, „Egzit“ i preko dana organizuje dosta drugih sadržaja u kojima posetioci mogu da uživaju.
Posle više od stotinu koncerata na tvrđavi, tek u kasnim popodnevnim časovima u gradu se ponovo budi festivalska atmosfera. Ipak, postoji i mesto koje tokom svih pet dana festivala ne spava. U kampu „Egzit“ smešteno je oko 2.500 ljudi.
Omiljeno mesto za opuštanje pred novu festivalsku noć je obližnja plaža Štrand. Oni malo uporniji mogu da pronađu i tajne plaže, poput jedne na ostrvu na sredini Dunava. Na Mačkov sprud, koji izranja samo kada je nizak vodostaj i izgleda kao jedna od bina „Egzita“, može se samo čamcem, a povratna karta je 100 dinara.
Sa prvim znacima sumraka, Srbija ponovo postaje svetska prestonica muzike, otvaraju se kapije na tvrđavi i pale se svetla na više od 40 bina i zona.
„Ove godine je prodaja ulaznica za festival 'Egzit' premašila sve rekorde, tako da očekujemo mnogo veći broj ljudi od prethodne i one tamo godine“, kaže portparolka „Egzita“, Teodora Miljković.
Karte su se prodavale u 68 zemalja, a turisti i na „Egzitu“, kao najvredniji potencijal naše zemlje, navode ljude.
Jedan od načina da počnete žurku je da se spustite niz „zip-lajn“. Dugačak je 175 metara i kreće se brzinom od 45 kilometara na sat.
Ako vam ne zadrhte noge, sa ove visine najbolje ćete locirati neku od sakrivenih bina „Egzita“ koje, pored onih glavnih, čine ovaj festival posebnim u svetu, jer ćete na njima čuti i videti umetnike koji nisu na prvim mestima top-lista. Poput, recimo, srpske Merlin Monro.
Ove godine na „Egzitu“ ponovo radi i bioskop. Uz samu reku i na tihom mestu tvrđave.
„Sa najkvalitetnijom opremom, najboljim 'Er skrinkom', kada je u pitanju projektovanje filmova na otvorenim i najbolji kvalitet zvuka, koji smo ponudili ljubiteljima festivala 'Egzit'“, objašnjava Jelena Galetin iz „Arena Sinepleksa“.
Na najtišoj bini „Egzita“ - Sajlent disko, posebno iskustvo i jedini način komunikacije je ples i pogled, s obzirom na to da ne znate uz koji od tri ritma na slušalicama igra neko pored vas.
Ali na Tvrđavi nećete naići samo na muzičke bine. Tokom 17 godina postojanja, za „Egzit“ je bitan društveni aktivizam, a u posebnom delu tvrđave smeštena je „Otvorena zona“, sa štandovima preko 50 organizacija iz regiona.
„Na jedan interaktivan i zabavan način, pokušavamo da se približimo posetiocima, pričamo o ljudskim pravima, o slobodi u medijima, kretanju mladih i da nekako svi zajedno pošaljemo poruku mira, ljubavi i prijateljstva“, kaže Valentina Antić, direktorka „Otvorene zone“.
Ovde ćete videti i kako izgledaju instrumenti prilagođeni osobama sa posebnim potrebama, a ako provozate bicikl, doprinećete očuvanju životne sredine.
„Mi smo tu da recikliramo sve limenke koje dođu na naš štand, a takođe imamo i dve kante na točkiće, koje idu po festivalu i sakupljaju limenke. Do sada, za prva dva dana festivala je sakupljeno preko 2.000 limenki“, navodi Nemanja Komatović iz „Riken fondacije“.
Ako se umorite od vožnje ili neplanirane gimnastike, studenti iz njihove najveće organizacije u Evropi koja promoviše ujedinjenje kontinenta, iznenadiće vas zagrljajem i informisati kako da se bolje uključite u Evropsku mrežu studenata.
„Hoćemo da promovišemo Evropu van granica, dakle da svi studenti budu jedno na neki način“, kaže Ema Milošević iz „Evropske mreže studenata“.
I pored 1.000 nastupa, koliko je planirano za ovogodišnji „Egzit“, svi sa kojima smo razgovarali kao omiljenu binu naveli su jednu - Dens arena!
Ove godine je proslavila 15. rođendan i dobila najmoderniji izgled. Kada se završe svi nastupi na drugim binama, Dens arena postaje najveća diskoteka na svetu u kojoj se za jedno veče okupi gotovo 50.000 ljudi. Ritam sa Dens arene seli se na poslednju lokaciju „Leta ljubavi“ - plažu Jaz u Budvi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар