Ovo je irski ples!

Beograd je u bojama Irske, jer je u toku irski festival na kome se predstavljaju kultura i umetnost naroda tog ostrva. Kroz istoriju irskog plesa vodi vas RTS, a u tome nam pomaže ni manje ni više nego plesačica i osnivačica grupe „Riverdens“ Džin Batler.

Prve korake irskog plesa odigrali su druidi u svojim ritualima, bar tako kaže legenda. Od tada ples se dosta promenio, ali je ljubav irskog naroda prema igri ostala ista. Na svetskoj sceni pojavljuje se tek početkom devedesetih zahvaljujući Džin Batler i njenom plesnom šouu „Riverdens“.

„To se desilo na evrovizijskom takmičenju 1994. godine kada smo pobedili. Tada je svet imao priliku da vidi irski ples, ali u veoma drugačijem svetlu. Sa spektakularnim kostimima i muzikom bili smo centralni događaj 'Pesme Evrovizije' i mislim da smo tada dobili naklonost svetske publike“, kaže irska plesačica Džin Batler.

Često za irski ples kažu da je predak američkog stepa, ali se od njega razlikuje u krutom držanju gornjeg dela tela. Tokom dvanaestog veka britanske vlasti zabranjivale su javno izvođenje muzike i plesa, a Irci su igrali u svojim kućama, pomerajući samo noge, ali ne i gornji deo tela koji je bio vidljiv kroz prozor. I tako su uspeli da sačuvaju ples od zaborava.

„Irska muzika i irski ples se nadopunjuju i upravo to moj šou potvrđuje. Violončelista i ja pokazujemo šta je suština irskog plesa, a to je stepovanje uz muziku i baš zato se kaže irski stepdens, jer ima dosta koraka. Znači, vi koračate kroz muziku u skladu ste sa muzikom i interpretirate je. Mislim da se ta veza pomalo izgubila i zato ja pokušavam da je ponovo uspostavim“, tvrdi Batler.

A početkom 2000-ih uspostavila se veza Srbije i irske muzike. Danas je sve više zainteresovanih da u step cipelama ili baletankama prate ritmove ovog ostrva.

„Počeo je kao radionica gde su ljudi samostalno učili korake, skidali sa interneta, snalazili se od materijala koji smo imali. Upravo je Džin Batler tutorijal mnogima bio prva lekcija, tako da smo svi učili prve korake od nje. U međuvremenu, neki su odustali od toga, oni koji su ostali danas se ozbiljno bave time“, objašnjava Nina Stojanović iz Beogradske akademije za irski ples (Belgrade Academy of Irish Dance).

Irski ples se može igrati kao grupni ili solo. Ani Kotevski, koja se 12 godina bavi tim plesom, omiljeni je slidž džig, jedan od najpoznatijih, koji se igra isključivo u mekim cipelama.

„Za mene irski ples sad trenutno predstavlja sve zato što uspevam da dobijem fizičku aktivnost koja mi je potrebna, umetnički da se izrazim, imam rad sa ljudima koji jako volim, organizaciju za ono što mi je struka, što sam završila, prosto sve sfere mog života pokriva“, kaže Ana iz plesne škole „Erins fidl“.

Iako na prvi pogled irski ples deluje lak za izvođenje, nakon jednog časa ne gine vam upala mišića. U to nas uverava i Džin, koja za irski ples kaže da je ekstremna disciplina, nalik baletu, gde postoji tehnika za pravilno izvođenje.

„Irski ples zahteva godine i godine vežbanja. Na primer, ja mogu da vas učim irski ples i lepo ćete se provesti, ali to ne znači da ćete biti uspešni u tome i stići do nekog nivoa da možete da se takmičite. Uporedila bih to sa Olimpijskim igrama. Da biste dostigli određeni nivo, često morate da prođete kroz veoma iscrpljujuće i naporne treninge", tvrdi bivša igračica grupe „Riverdens“.

Baš kao što je to učinio Ginisov rekorder Majkl Fletli, koji posle višegodišnjeg iskustva može da napravi čak 35 udaraca u sekundi. Ovo ne treba da vas obeshrabri. Možda nećete ući u Ginisovu knjigu rekorda, ali vam je uz irski ples zabava zagarantovana.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом