Jadranka Stojaković prva dama akustičarske scene

Novinari i muzički kritičari Petar Peca Popović i Petar Janjatović rekli su povodom smrti Jadranke Stojaković da je ona bila jedna od prvih autora akustičarske scene i prva ženska osoba koja je dala legitimitet takvoj sceni na prostorima bivše SFRJ, te da je njenim odlaskom ta scena zauvek zatvorena.

„Kada se vratila sa svog muzičkog školovanja po klubovima zapadne Evrope, ona je izašla sa gitarom i pokazala da ta vrsta muzike nije samo muška, već može biti prostor za oglašavanje žena“, rekao je Petar Peca Popović.

Istakao je da Jadranka Stojaković pripada onim ličnostima na jugoslovenskoj sceni koje su bile „ozbiljne, odgovorne i pouzdane u svakom muzičkom smislu“.

„Pominju njen značaj što je pevala Desanku Maksimović, velike pesnike kao što je Duško Trifunović, velike hercegovačke pesnike, koje je takođe uvrstila u svoj repertoar, ali ima nešto daleko važnije. Ona se nikad na sceni nije brukala. Sve što je radila, uvek je radila vrhunski“, naglasio je Popović.

Dodao je da je njenim odlaskom ta scena na određen način zauvek zatvorena.

Petar Janjatović je konstatovao da je Stojakovićeva „na tragu akustike“ napravila ozbiljnu biografiju u tadašnjoj Jugoslaviji.

Podsetivši da je sarađivala sa članovima grupe „S vremene na vreme“, kao i da je pre „Bijelog dugmeta“ snimila pesmu Ima neka tajna veza, Janjatović je primetio da je njen repertoar bio dobro odabran.

Stojakovićeva je, prema Janjatovićevim rečima, uvela u našu popularnu kulturu obrade sevdalinki.

„Sevdalinka je tada bila striktno vezana za narodnu muziku, a ona je kroz Aleksu Šantića i Što te nema napravila tu finu kombinaciju popularne kulture i tradicije“, istakao je muzički kritičar.

Janjatović podseća da je Jadranka Stojaković uspela i u Japanu da izgradi uspešnu karijeru.

„Uspela je da potpuno drugoj kulturi prenese nešto što je ovdašnja muzika, tako da je uspela na dva kontinenta da napravi lepu biografiju“, naglasio je Janjatović.

Poznata kantautorka Jadranka Stojaković preminula je juče u Banjaluci nakon duge i teške bolesti.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом