Nova uredba – ko misli da podsticaji zapravo koče snimanje serija

Nova uredba Vlade za subvencionisanje audio-vizuelnog dela izazvala je veliku pažnju među filmskim radnicima. Neki kažu da će to značiti katanac za srpsku produkciju. O čemu je zapravo reč?

Podsticaj služi da bi se nešto podstaklo, na primer filmska industrija. Međutim, sa Novom godinom stigla je nova uredba Vlade za subvencionisanje audio-vizuelnog dela.

Umesto 100.000 evra, koliko je bilo potrebno da košta jedna epizoda serije, da bi se vratilo 25 odsto uloženih sredstava, sada mora da se potroši tri puta više.

„Katanac za srpsku produkciju“, „Zbogom domaćim srijama“ – to su komentari srpskih filmskih radnika.

„To praktično znači da domaće igrane serije i producenti koji rade domaće igrane serije neće moći da učestvuju u dobijanju subvencija, jer nikada nijedna igrana srija kod nas u poslednjih nekoliko decenija nije koštala 300.000 evra po epizodi“, objašnjava producent Zoran Janković iz „Košutnjak filma“.

Najskuplja epizoda domaće serije koštala je oko 150.000 evra.

„Vi sada kada formirate jednu cenu jedne epizode od 80.000 tu su, u toj ceni, apsolutno svi troškovi. Znači kod nas bi trebalo da poskupi proizvodnja serija tri puta da bi mi došli na taj neki nivo koji je sada zadat. To praktično ne može da se desi“, dodao je Janković.

Da li nova granica odgovara strancima? 

Država je kroz sistem podsticaja koji je važio do 2019. godine podržala oko 140 projekata. Koristile su ih uglavnom strane produkcije, ali i one su najviše snimale projekte do 300.000 evra. Podizanje granice ne odgovara ni njima.

„To pokazuje da standardi koji su postojali do 2019. godine su ustvari odgovarali i mi smo navikli kolege iz inostranstva na jedan nivo standarsa i komunikacije. Ono što je i druga pozitivna stvar, jeste da kada vi imate kontinuitet u defnisanim standardima, omogućavate Srbiji da se što bolje pozicionira prema stranim klijentima", rekao je dr Igor Kovačević, docent Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Analiza koju je uradio Ekonomski fakultet pokazala je da su se podsticaji vratili državi po realizaciji projekta. Tako smo od strane filmske industrije, kojoj su odgovarali doskorašnji podsticaji, imali veliki devizni priliv.

„Analiza pokazuje da na svaki evro koje država subvecioniše, mi imamo investiciju od 5,38. Znači gotovo pet puta veći budžeti ulaze u državu. Ove subvencije su omogućile u prethodnom periodu da u proseku na svaki subvencionisani projekat jednog stranog klijenta dovedemo četiri dodatna, znači da su u stvari efekti mnogo veći", kaže docent Kovačević

U filmskoj industriji se od 2016. do 2019. zaposlilo 11.000 ljudi, što je prihode donelo i turizmu – ostvareno je 44.000 noćenja ili oko četiri miliona evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом