subota, 12.10.2019, 15:07 -> 15:31
Izvor: Radio Beograd
Autor: Ana Tomašević
Srpski film na Putu svile
Reditelj Goran Paskaljević predstavljaće sledeće nedelje Srbiju u Kini, na velikom filmskom forumu u okviru inicijative „Pojas i put“. Biće u društvu velih svetskih rediteljskih imena, potvrdio je Paskaljević za Radio Beograd, i najavio povratak u Srbiju posle sedam godina rada u inostranstvu.
U rodnom mestu Si Đipinga Fu Džou, Kina organizuje veliki filmski forum.
Ovaj veliki događaj trajaće od 15. do 20. oktobra i okupiće najpriznatije nezavisne filmske autore sveta, dobitnike najprestižnijih nagrada – Paola Sorentina, Nurija Bilga Džejlana, Amira Khana, Mađida Mađidija i Jia Zhangkea.
Čast da učestvuje i predstavlja Srbiju dobio je Goran Paskaljević. Reditelj objašnjava da popularnost svojih filmova u Kini duguje državnoj televiziji.
„Moj film Tango Argentino prikazivao se na kineskoj nacionalnoj televiziji i imao je mnogo uspeha. Onda su otkupili film Kad svane dan, a oni retko i sa dugačkom procedurom otkupljuju filmove. Tako sam im, sa dva filma postao poznat, pozvali su me i velika mi je čast što predstavljam Srbiju i što sam u društvu reditelja koje volim i cenim“, rekao je Paskaljević za Radio Beograd.
Namera organizatora foruma u Fu Džou, smatra reditelj je da pokaže dominaciju u tom delu sveta.
„Festival se održava po šesti put u gradu od sedam miliona stanovnika. Budući da su mnogo sredstava ulažu u festival i pozivaju svetska imena, mislim da im je cilj da nadmaše festival u Hong Kongu, koji je trenutno u krizi i Pusan, koji se održava u Južnoj Koreji. Kinezi žele da imaju svoj festival, koji je jak i koji parira ostalim filmskim centrima. Ja ću biti moderator tribune poslednjeg dana, a od svakog reditelja su tražili da donese inserte iz svojih filmova. Sve to će se događati u ogromnoj Sali, čuo sam da su već sve karte rasprodate, a tema će biti stil na filmu“, dodao je reditelj.
Paskaljević odmah posle Kine putuje u Španiju, Indiju i Tunis, gde njegov poslednji film Uprkos magli ima svoje festivalske premijere.
Posle toga i dugih sedam godina rada u inostranstvu, reditelj se vraća u zemlju da snima novi film.
„Zove se Mačji krik. Scenario sam pisao sa prijateljem Đorđem Sibinovićem, doktorom pravnih nauka koji je napisao mnogo lepih knjiga. Priča se zasniva na stvarnom događaju, o čoveku koji se bori da ostvari starateljstvo nad svojim hendikepiranim unučetom, pošto su se ćerka i zet deteta odrekli. U pitanju je društveno kritička priča. Prošle godine sam prvi put u životu učestvovao na konkursu Filmskog centra Srbije i dobio sam znatna sredstva, oko 270 hiljada evra, počinjem pripreme i u maju ili junu kreće snimanje“, kaže Paskaljević.
„Radost snimanja filma osećam uvek, kad radim u svojoj zemlji i sa svojim ljudima, onda pogotovu“, zaključio je reditelj.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarMa pta ima veze.
Mukom stečene pare građana Srbije, preko budžeta i Filmskog centra ponovo idu podmuklom falsifikatoru istorije, koji brojnije srpske žrtve u logoru Staro sajmište nije našao za shodno ni da spomene, a da bude još gore, za postojanje tog logora okrivio je srpske kolaboracioniste. Okrivio je srpski narod za ravnodušnost prema stradanju Jevreja i prema kamionu "dušegupki", koji je vozeći kroz centar Beograda prema Jajincima, gušio izduvnim gasovima Jevreje u hermetički zatvorenoj komori. Kao da srpski narod i sam nije stradao i sav taj zločin nije vršen od strane SS-ovaca u strogoj tajnosti. Lepo će nas taj njegov film predstaviti velikom kineskom narodu.