субота, 03.03.2018, 15:54 -> 16:21
Извор: Танјуг
Zečevićevim „Izgrednicima“ nagrada kritike „Dinko Tucaković“
Nagrada kritike „Dinko Tucaković“ srpskog ogranka Fipresci za najbolji film 46. Festa dodeljena je srpskom filmu „Izgrednici“ reditelja Dejana Zečevića, u produkciji domaće kompanije „Biberče“.
Žiri u sastavu Srđan Savić, Goran Jovanović i Saša Janković, istakao je da se „rediteljsko sazrevanje Dejana Zečević u Izgrednicima manifestuje u retko uspešnom spoju arthaus doživljaja i angažovanog pristupa, gde se poetika etabliranog žanrovskog autora okreće unutrašnjim užasima junaka nove generacije, tako obdarene za nove tehnologije i tako zbunjene zbog licemerja društva gde emocije i empatija neprirodno odumiru“.
„Turobna psihološka drama Izgrednici ističe se postepenom dramskom gradacijom grozničave unutrašnje tenzije u glavnim likovima, bolnom i dramatičnom kjaroskuro fotografijom, brižljivo osmišljenim mizanscenskim rešenjima i uznemirujuće pulsirajućom košmarnom muzikom“, obrazložio je Janković odluku žirija na konferenciji za novinare.
Sve te elemente, ocenio je žiri, režiser Dejan Zečević na efektan način objedinjuje u narativno-stilsko jedinstvo višeg reda, tvoreći tako konzistentan rediteljski postupak kakav se retko viđa u filmovima srpske kinematografije.
„Nagrada se dodeljuje za hrabro i smelo tumačenje gorućeg društveno-sociološkog problema na jedan potpuno inovativan i originalan način. Rediteljev prikaz stvarnosti kroz prizmu tri studenta sociologije i jednog univerzitetskog profesora otkriva svu kompleksnost ove tematike, koja nije samo domaći već i univerzalni društveni problem“, naglasio je žiri.
Specijalno priznanje žiri je dodelio rusko-poljsko-srpskom filmu Dovlatov u režiji Alekseja Germana mlađeg.
„Sa zavodljivim i intrigantnim šmekom koji je svojevremeno imala disidentska književnost, uz jedan neskriveno nostalgični pogled na vreme kada su pisci imali umetničku, političku i društvenu težinu koja je svojom subverzivnošću i nedokučivošću pravila pukotine na crvenoj konstrukciji režima, Aleksej German mlađi fokusira Sergeja Dovlatova, pisca izuzetne imaginacije i ironičnog diskursa", navodi se u obrazloženju.
Žiri je nagradu dodelio za „izvanredno oslikanu atmosferu straha i političkog terora u sovjetskoj Rusiji početkom sedamdesetih godina prošlog veka koji su posebno osetili na svojoj koži intelektualci i svi slobodno misleći ljudi“.
Janković je istakao da nisu imali lak zadatak jer se u užoj konkurenciji za nagrade našlo desetak odličnih filmova.
Žiri je posebno pohvalio filmove: Aurora borealis – Severna svetlost Marte Mesaroš, Bez datuma i potpisa Vahida Džalilvanda, Uvreda Zijada Duerija, Mila zemlja Vorvika Torntona, Niotkuda Fatiha Akina, Jupiterov mesec Kornela Mundruca, Iskušenik Pola Šredera i Siloviti Mišela Azanavisijusa.
Fest je ove godine uveo novu nagradu "Marble award" koju dodeljuje sa festivalom „Merlinka“ za najbolji LGBT film. Direktor festivala „Merlinka“ Predrag Azdejković kaže da je zadovoljan što je Fest krenuo stopama velikih festivala poput onih u Berlinu, Kanu, Veneciji.
Azdejković je rekao da je nagrada nazvana u čast filma Želimira Žilnika Marble Ass, za koji je dobio prvu kvir nagradu Tedi na Berlinalu i primetio da je kvir selekcija na ovogodišnjem Festu bila bogata.
Žiri, koji su činili urednik kulture NIN-a Dragan Jovićević i reditelji Nikola Ljuca i Stevan Filipović, dodelio je nagradu norveškom filmu Telma reditelja Joakina Trira.
U obrazloženju je istaknuto da je reč o retkom primeru tretiranja LGBT tematike van socio-realističkog ključa i da norveški sineasta kroz elemente fantastike i horora priča o dubini i snazi ljudske želje i emocije koje u ovom slučaju imaju neočekivane razmere.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар