Dobitnik palićkog „Andergraund spirita“ Bertran Mandiko

Francuski animator, reditelj i vizuelni umetnik Bertran Mandiko, ovogodišnji dobitnik nagrade „Andergraund spirit“, poslao je video-poruku u kojoj je zahvalio na priznanju. Nagradu Palićkog festivala, kako kaže, vidi kao ohrabrenje da nastavi rad.

Mandiko, koji je zbog snimanja filma sprečen da dođe na Palić i primi nagradu, iz Njujorka je poslao poruku u kojoj je istakao da je iznađen i počastvovan nagradom Palićkog festivala koju doživljava kao ohrabrenje da nastavi dalje sa onim što radi.

„Ova nagrada nam daje energiju i uverenje da radimo nešto vredno“, poručio je Mandiko.

Bertran Mandiko je nagrađen za izuzetan rad na polju nezavisnog filma, kao i jedinstven pristup filmskom jeziku i autentičnu autorsku poetiku stvaranu izvan dominantnih tokova filmske industrije.

Ovaj neobični i originalni umetnik stvara filmove od sredine devedesetih godina prošlog veka karakteristične po snolikosti, apsurdu, razuzdanoj seksualnosti i, pre svega, umetničkom postupku gde krajolik uvek igra jednu od glavnih uloga zajedno sa junacima filmova.

Mandikov prvi kratki animirani film Plavi jahač nagrađen je na prestižnom festivalu animacije u Ansiju 1998. godine, a kratki film Edijev pas je 2001. ušao u takmičarsku selekciju Festivala u Kanu.

Usledili su uspesi na festivalima širom sveta gde se prepoznaje kao vrhunski esteta i jedan od vodećih mladih eksperimentatora savremenog filma.

„Uz nedoslednost finansijske podrške načinu na koji ja radim ide i jedan oblik nedoslednosti u paradoksalnom tehničkom pristupu - nema snimanja zvuka, dok se vizuleni efekti realizuju samo tokom snimanja, nema naturalizma ni pomerene glume. Na kraju nedoslednost postaje jedan romantičan čin“, objasnio je Mandiko u intervjuu za festivalski žurnal.

Kako kaže, Mandiko uvek pliva suprotno struji sa stalnom i veoma snažnom potrebom da prigrli nadrealizam i postigne filmsku eleganciju.

„Snimanje filma je za mene kao performans, kao igra na sreću“, istakao je francuski umetnik, koji smatra da se do filmske magije dolazi kada je film posednut stanjem iracionalne lepote i njenom snagom.

„To je moj Sveti gral, ono što želim da postignem i shvatio sam da to stanje mogu da osetim tokom snimanja kad pokušavam da izazovem te efekte i emocije, kao i tokom postprodukcije zvuka. Snimanje je uvek rizik, bacamo kocku i nadamo se“, objasnio je Mandiko.

Francuski umetnik oduševljen je činjenicom da ga pozivaju na mnoge festivale, jer svaka zemlja, svaka nova publika i svaki festival mu nude novi pogled na njegov rad i to ga stimuliše.

„I u Francuskoj i u inostranstvu vide me kao Francuza koji pravi filmove koji nisu baš francuski. Mišljenja su prilično podeljena, ima onih koji obožavaju moje filmove i onih koji ih potpuno odbacuju. U Francuskoj imam ljude koji mi omogućavaju da finansiram filmove, prijatelje filmske stvaraoce, studente, kritičare i umetnike koji pokazuju entuzijazam prema mom radu, ali se ipak osećam kao večiti marginalac“, istakao je Mandiko.

U okviru programa Mladi duh Evrope Festivala evropskog filma Palić do sada su prikazana tri filma Bertrana Mandika - Boro u kutiji, Živeti mrtvu prirodu i Naša Gospa od Hormona, a u okviru 24. izdanja predstavljen je izbor kratkih filmova ovog izuzetnog autora.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом