„Tin – 30 godina putovanja“ na jesen na HRT-u i RTS-u

Biografski igrano-dokumentarni serijal „Tin – 30 godina putovanja“, prvi zajednički projekat HRT-a i RTS-a posle potpisivanja protokola o saradnji, prati život najvećeg hrvatskog pesnika Tina Ujevića. Serijal će premijerno biti prikazan na HRT-u krajem oktobra, a tada bi i, kako je najavljeno, trebalo da bude emitovan i na RTS-u.

Serijal o životu Tina Ujevića imaće četiri celovečernje epizode, od po 55 minuta, a premijerno prikazivanje krenuće na Hrvatskoj radio-televiziji krajem oktobra ove godine, da bi se poslednja epizoda emitovala na godišnjicu smrti Tina Ujevića.

Reditelj i odgovorni urednik Dramskog i domaćeg serijskog programa RTS-a Marko Novaković rekao je, prilikom primopredaje hard-diska sa svim epizodama, da bi serijal trebalo da bude prikazan na RTS-u nakon ili paralelno sa prikazivanjem na HRT-u. 

„S obzirom na to da smo određeni deo godina živeli zajedno, naravno da postoje ličnosti koje su nam zajedničke i koje su boravile na našem tlu iz Hrvatske, ali i odavde na hrvatskom tlu. Neke od njih, kao što je Tin Ujević, zaslužuju ovakve priče“, naglasio je Novaković.

Serija je snimana na više lokacija, u nekoliko država, prateći Ujevićev život iz životne faze u fazu i kroz sve one krajolike kojima je pesnik „putovao“ tokom života. Između ostalog, snimano je u Vrgorcu, Makarskoj, Splitu, Zagrebu, Parizu, Sarajevu i Beogradu.

Josip Popovac, pomoćnik direktora produkcije HRT-a, objasnio je da je snimanje bilo naročito zahtevno u Sarajevu i Beogradu, gde je Ujević proveo 10 godina svog života. Snimalo se u Skadarliji, na Dunavu, na Tašmajdanu...

Projekat Tin – 30 godina putovanja bio je, kaže Popovac, zahtevan i zbog rekvizita i snimanja na originalnim lokacijama.

Jasmina Božinovska Živalj, urednica u produkcijskom odeljenju drame HRT-a i urednica projekta o Tinu Ujeviću, smatra da su javni servisi Hrvatske i Srbiji uradili veliki i dobar posao, u koji je, napominje uložen ne samo novac već i znanje i energija.

Serijal prikazuje Ujevića raskidanog životnim odlukama, koji živi na ivici, boemski, suprotstavljajući se malograđanskom konformizmu tokom dvadesetih i tridesetih godina 20. veka.

Uzbudljiva i turbulentna istorija Evrope – raspad Austrougarske, vreme pred Prvi svetski rat, nastajanje ideje Jugoslavije – koju Ujević živi i kroz nju pati, objasniće nam korene i uzrok problema i njihove posledice koje i danas živimo. 

„Kada govorimo o godišnjicama, valja reći da je pre 105 godina Tin Ujević emigrirao, odnosno da je prognan iz Austrougrarske i izabrao je Beograd kao svoje utočište i to je bio početak njegovih beogradskih dana. Bio je deo kulturnog i književnog kruga, deo boemije“, ukazao je glavni i odgovorni urednik Kulturno-umetničkog programa RTS-a Nebojša Bradić.

„Mislim da će ovakva serija, koncipirana ambiciozno, realizovana posvećeno doći do svoje publike i u Hrvatskoj i u Srbiji, a nadam se da će i u drugim državama biti interesa za jedan ovakav proizvod“, kaže Bradić.

Serijal potpisuje troje scenarista – biograf Tina Ujevića, Jasen Boko, koscenarista je dramatur Lada Marinac Kralj, a treći je sam reditelj Davor Žmegač.

Zamenik glavnog i odgovornog urednika Kulturno-umetničkog programa RTS-a Miško Milojević posebno je naglasio činjenicu da su Jasen Boko i Lada Marinac Kralj nekada studirali u Beogradu koji su se, kaže, kroz ovaj projekat na neki način vratili u srpsku prestonicu. 

Postojala je, ističe Milojević, izuzetna sprega između kolega iz Zagreba i beogradske ekipe: „Tu se neka spona ponovo uspostavila i to je obećanje za dalju saradnju“.

Četvorodelni serijal rasvetliće lik Tina Ujevića kao pesnika, ali i kao političkog aktivistu u mladosti koji je bio pristalica jugoslovenskog ujedinjenja. Osvetljava se i njegov buntovnčki i boemski duh, kada su mu kafane kuća.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом