субота, 06.05.2017, 14:06 -> 15:53
Извор: Бета
Na „Beldoksu“ 13 dugometražnih dokumentaraca iz Srbije
Na jubilarnom 10. beogradskom festivalu dokumentarnog filma „Beldoks“, od 8. do 15. maja, u takmičarskom programu biće prikazano osam dugometražnih dokumentarnih filmova iz Srbije i još pet filmova u revijalnom delu.
U takmičarskom programu dokumentarac Arona Sekelja Pejzaži rata, pejzaži mira nastoji da istraži pitanja individualne i kolektivne memorije i suočavanja sa prošlošću.
Film Između granica Jelene Gavrilović i Mirka Rudića prati priču o izbegličkoj krizi 2015. i 2016. godine iz ugla mlade Libanke Bušre Žaber koja se 2015. zatekla u Srbiji, zbog doktorskih studija.
Zbog želje da pomogne, počela je da radi kao prevodilac u izbegličkom kampu u Preševu i tokom tri meseca, svakodnevni rad na terenu suočava Bušru sa ličnim i profesionalnim iskušenjima, stavljajući njena uverenja na test.
Film Sto godina iščekivanja Ivane Pavlović je dokumentarac o istoriji srpskog naroda kao gubitnika.
U selima Gore, na visoravnima okrutne Šar planine, žive Goranci, muslimani koji govore slovenskim jezikom. Film Gora prati svakodnevne rituale muškaraca (pošto je žene zabranjeno snimati).
Kroz sela, ulice, stada ovaca i krava, džamije i kafane film, prikazuje jednostavan život i prirodno i kulturno bogatstvo. U ovom filmu oni rade, pevaju, pričaju, sviraju, mole se, šetaju i piju dok ih planina iznad i oko njih konstantno podseća na efemernost ljudskog postojanja.
Film Zašto je Dragan odlučio da napravi orkestar Nikole Spasića govori o samoukom romskom muzičaru iz malog sela Beška u Sremu, Draganu Petroviću, koji je sa svoja tri maloletna sina napravio orkestar da bi porodicu držao na okupu.
Neobični orkestar moraće da savlada mnoge prepreke koje im je život namenio, a najstariji sin, Radovan, pred sobom ima najteži zadatak: da napusti selo, upiše muzičku školu u velikom gradu i svoje znanje prenese mlađoj braći kako bi sva trojica izrasla u profesionalne muzičare.
Radnička klasa odlazi u raj Marka Cvejića dokumentuje priče nekadašnje radničke klase, koja se u današnjoj Srbiji suočava sa realnošću društva u tranziciji.
Ostvarenje prikazuje svakodnevni život petorice radnika u propalim industrijskim gigantima, u Zrenjaninu, gradu koji je bio jedan od najvažnijih jugoslovenskih privrednih centara. Ova intimna drama, koja je izgrađena na filmskoj estetici vojvođanskog ležernog ritma, predstavlja novi pogled na zaboravljene junake radničke klase.
Daljine Nemanja Vojinovića dokumentarac je o Indiri, mladoj kubanskoj glumici, koja uspeva da emigrira u Ameriku, ali ta odluka ima posledice po njenu porodicu.
U Santa Klari, na Kubi, Indira je ostavila 11-godišnjeg sina i majku, mnogobrojne članove porodice, kako bi pokušala da pronađe bolju budućnost u Americi.
U Nju Džersiju, Indira pokušava da se navikne na novi društveno-politički sistem, drugačiji mentalitet ljudi i hladno vreme. Njen „američki san“ postaje „američka noćna mora“.
Dokumentarni film Priča o grupi Eva Braun prati razvoj bečejske pop-rok grupe od nastanka do današnjih dana.
Usponi, padovi, sazrevanje, propuštene prilike izazvane društvenim ili personalnim promenama i lične priče samih članova benda u ovom filmu, predstavljaju valjan doprinos beleženju priče o ljudima koji su deo istorije pop i rok muzike u Vojvodini, a samim tim i kulturne istorije Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар