„Rađanje kraljevine“ – prvi TV projekat o Nemanjićima

Prvi kadrovi igrane serije Radio-televizije Srbije o dinastiji Nemanjića nastaju u okolini manastira Studenica. To je prvi put da se jedna televizija upustila u snimanje serije o porodici koja je imala veliki značaj u srpskoj istoriji, kaže Miško Stevanović producent projekta i ističe da je RTS napravio veliki iskorak u kvalitetu proizvodnje igranog programa.

Igrana serija Nemanjići-rađanje kraljevine, u produkciji Radio-televizije Srbije, u režiji Marka Marinkovića, prema scenariju Gordana Mihića jedan je od najvećih projekata RTS-a ove godine.

„Ovakvi projekti se nisu radili dosta dugo, veoma je veliki broj glumaca, lokacija, statista, mnogo kostima. Snimaće se na više od 220 lokacija, a na filmu radi 218 glumaca“, kaže Miško Stevanović, producent serije čije je snimanje počelo pre tri dana.

Ova tema, kako naovodi, nikada do sada nije eksploatisana na televiziji, što je začuđujuće ako se ima u vidu značaj Nemanjića u našoj istoriji. 

„Po tragu koji su ostavili u našoj istoriji i po tome da su praktično temelj srpske države i državnosti, potpuno je iznenađujuće da se niko nije setio niti je mogao da napravi film ili seriju o njima. Ovo je prvi put da se jedna televizija upustila u tako nešto i može se reći da je RTS napravio veliki iskorak u kvalitetu proizvodnje igranog programa“, ocenio je Stevanović. 

Rađanje kraljevine, kako je istakao, produkciono je veoma ozbiljan zahvat, sa dosta specijalnih efekata. „Rekonstruisati 12. i 13. vek je vrlo komplikovano. Pored sve građe, scenografije i ostalog, moraće dosta toga komjuterski da se uradi“, objasnio je Stevanović.

Mnogo posla imaju i kostimografi, ali i majstori za izradu srednjovekovnog oružja. Oružje za pet glavnih glumaca je rukom rađeno, to su verne replike mačeva koje su nosili Nemaljići. Veliki deo oružja za statiste je pravljen i vrlo su slični originalnim primercima.

„Obući oko 2.700 statista i 218 glumaca je ozbiljan posao, a pomislite samo koliko je ukupno kostima trebalo napraviti, ako se uzme u obzir da serijal pokriva 80 godina Nemanjića i da glumci menjaju kostime tokom priče“, rekao je Stevanović.

Prema njegovim rečima, radiće se na tome da prostor u seriji dobiju sva mesta na kojima su Nemanjići živeli: „Trenutno smo na Goliji, u blizini manastira Studenica, kasnije će to biti Hercegovina, Crna Gora, Raška“.

Predviđeno je da snimanje traje četiri meseca, naredna lokacija je Kopaonik, a predviđeno je snimanje i u Crnoj Gori, Hercegovini, Raškoj.

Početak emitovanja planiran je za kraj 2017, godine u kojoj se obeležava 800 godina od krunisanja Stefana Prvovenčanog.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 14. март 2025.
19° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса