„Oslobođenje Skoplja“ Radeta i Danila Šerbedžije makedonski kandidat za Oskara

Hrvatsko-finsko-makedonska koprodukcija u režiji Radeta i Danila Šerbedžije, ostvarenje „Oslobođenje Skoplja“ prikazano je na posebnoj projekciji u Los Anđelesu, uoči nominacija za Oskara u kategoriji najboljeg stranog filma.

Projekcija filma održana je uoči samog glasanja za uži izbor od devet filmova, na kojem Oslobođenje Skoplja učestvuje kao makedonski kandidat u nominacijama za Oskara.

Ovo ostvarenje je poznatom glumcu Radetu Šerbedžiji prvi rediteljski angažman i sa njim konkuriše za Oskara. Nakon projekcije filma odgovarao je na pitanja publike.

Film Oslobođene Skoplja je rađen po pozorišnoj drami Dušana Jovanovića, o propadanju jedne porodice u Drugom svetskom ratu, gde je u središtu pažnje dečak koji živi s majkom pod nemačkom okupacijom, dok mu se otac bori u partizanima, a majka u želji da spase porodicu stupa u blisku vezu sa nemačkim oficirom kod koga je zaposlena.

Premijerno prikazan na ovogodišnjem Pulskom filmskom festivalu, film čiju režiju potpisuju Danilo i Rade Šerbedžija učestvovao je na Sarajevo film festivalu, Međunarodnom filmskom festivalu u Helsinkiju i na filmskom festivalu u Bratislavi.

Uz Radeta Šerbedžiju glume finski glumac Miko Nousiainen, Lucija Šerbedžija, Silvija Stojanovska i u debitantskoj ulozi David Todosovski.

Osim Oslobođenja Skoplja, na 89. dodeli Oskara u kategoriji za priznanje za ostvarenje van engleskog govornog područja, nominovani su i gruzijski dugometražni kandidat Kuća drugih režiserke Rusudan Glurjidze, rumunski film Sijera Nevada Kristija Puiua, islandski Vrapci Runara Runarsona.

Sa prostora bivše Jugoslavije nominovani su Dnevnik mašinovođe Miloša Radovića i Lazara Ristovskog, slovenački dokumentarno-igrani film Hjuston, imamo problem! Žige Virca, a hrvatski kandidat je dugometražni igrani film S one strane Zrinka Ogreste.

Svečana dodela Oskara održava se 26. februara u Los Anđelesu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом