недеља, 10.04.2016, 15:04 -> 11:23
Извор: RTS
„Rekvijem za Pinokija“ predstavljen beogradskoj publici
Berin Tuzlić, nagrađivani animator i strip umetnik iz Bosne i Hercegovine, predstavio je srpskoj publici najnoviji animirani film „Rekvijem za Pinokija“.
Ostvarenje Berina Tuzlića Rekvijem za Pinokija (Requiem for Pinocchio) osvojilo je nagradu za najbolji kratki animirani film na Filmskom festivalu "Best Shorts" u Kaliforiniji, a za jednu od nagrada nominovan je i na prestižnom Kanskom festivalu.
Film je nastao u koprodukciji kuće "Via Media" iz Sarajeva i „Taurus produkcije“ iz Podgorice i na kompleksan način govori o Tuzlićevom čestom motivu deteta koje uvek pronalazi način da kroz strip izađe iz ukalupljenih stereotipa.
Indoktrinacija od malih nogu, tema je ovog emotivnog filma u kome se igračka Pinokio simbolično našla u glavnoj ulozi.
„Rekvijem za Pinokija je emotivna priča koja me je podsetila na početak rata i moj osećaj deteta kojem se svet odjednom promenio preko noći - simbolika Pinokija koji je preživeo bosanski haos, da bi poginuo u Parizu. To tumačim kao sudbinu koja sve nas prati - preživeli smo rat, ali smo na neki način 'umrli', tj. deo nas jeste ipak ubijen i toga ćemo postati svesni kad se najmanje nadamo - možda baš u miru i tišini jedne evropske metropole“, objasnio je Tuzlić.
Rođen 1968. godine u Bosni i Hercegovini, Berin Tuzlić je edukaciju u oblasti animacije stekao u svojoj zemlji, kao i u Francuskoj, Kanadi, Danskoj i Hrvatskoj, u Zagrebačkoj školi crtanog filma.
Na dugometražnom animiranom filmu Šegrt Hlapić, u produkciji kuće "Croatia Film" radio je 1996. godine, a na osnovu već tada prepoznatih rezultata iz oblasti reklamne industrije, animacije i dizajna, francuska televizija Arte bira Tuzlića kao kandidata za program "Primn" francuske vlade za edukaciju po svetskim standardima renomirane francuske televizije iz oblasti vizuelnih komunikacija.
Nagrađen je prestižnim priznanjima, od kojih treba istaći „Zlatni dukat Ataturk“ za kreativni slogan "Yes, we are open" turskog Ministarstva kulture i turizma, kao i za film Sarajevo ne znam kad i ne znam gdje koji je osvojio 33 nagrade.
Osim nagrade koju mu je dodelilo francusko Ministarstvo kulture, značajno je spomenuti i dodelu nagrada ASIFA International, u saradnji sa Kineskom vladom u Čang Čunu.
Autorske radove izlagao je na više od 20 međunarodnih festivala širom sveta, od Francuske, Japana, Njujorka, pa do Hirošime, Kine, ali i našeg regiona.
Trenutno je suvlasnik i kreativni direktor u agenciji za integrisanu tržišnu komunikaciju u Bosni i Hercegovini "Via Media", a kao osnivač Udruženja za art i vizualne komunikacije "Pixel" obavlja dužnost predsednika svetskog udruženja animatora ASIFA BiH.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар