Zašto Venecija tone i može li se to zaustaviti

Teške poplave u Veneciji obeležile su rekordni rast nivoa mora od 187 centimetara. Ovim je istorijski i turistički dragulj nadmašio strašnu plimu iz 1966. godine. Zašto Venecija tone i da li je to posledica klimatskih promena, pitaju se mnogi stručnjaci.

Plima od 140 centimetara i više, koju u Italiji zovu „akva alta“, najčešće se beleži tokom zime kad oluje haraju Mediteranom. Ova istorijska poplava, koja je potopila oko 80 odsto grada, delimično je posledica neuobičajeno snažne oluje na centralnom Tirenskom moru, koja se žestokim vetrovima obrušila na grad.

37652728
37652728 Gostovanje Duške Dimović u Jutarnjem programu

Prema gradskoj službi za praćenje plime, nivo mora oko Venecije je deset centimetara viši nego što je bio pre 50 godina.

Gošća Jutarnjeg programa, Duška Dimović iz Svetskog fonda za prirodu, nalazila se u Veneciji na Konferenciji o klimatskim promenama koju je organizovao Unesko, baš u trenutku kada je krenula „akva alta“.

„Pričali smo nas 60 iz regiona na koji način bismo mogli da ublažimo klimatske promene, da se prilagodimo i upravo je krenula visoka voda i onda su sve turističke prodavnice, ulični prodavci i hoteli počeli da prodaju čizme, jer bez njih nije moglo da se kreće po gradu“, navodi Duška Dimović.

Međuvladin panel za klimatske promene predviđa da će se nivo mora do kraja veka dići za 20 do 60 centimetara. Zato je sudbina Venecije problem koji nije značajan samo za njene stanovnike, već za čitav svet jer je ona i Uneskova svetska baština.

37656550 Судбина Венеције се не тиче само њених становника већ целог света Sudbina Venecije se ne tiče samo njenih stanovnika već celog sveta

Gošća Jutarnjeg programa napominje da je važno što su Italijani na vreme prepoznali problem, s obzirom na to da se tu javlja i problem tektonskog spuštanja tla, pored podizanja nivoa mora zbog klimatskih promena. Kombinacija ova dva faktora je i dovela do trenutne situacije.

Italijani su još od 2003. godine pokrenuli veliki projekat kojim bi trebalo da zaštite lagunu i sam grad od poplavnih talasa sistemom barijera.

„To je eksperimentalni elektromehanički model koji bi podrazumevao 78 različitih mobilnih kapija i četiri vrste barijera na ulazu u lagunu. Sistem još uvek nije funkcionalan iako je završeno 85 odsto prepreka, ali planira se da će biti gotov do 2021. godine“, dodaje Dimovićeva.

Troškovi za ovaj projekat neprekidno rastu i procenjuje se da će na kraju koštati oko pet milijardi evra. U njima učestvuje italijanska država, region Venet, grad i mnogobrojni međunarodni fondovi i donatori. Međutim, ni taj sistem nije dovoljan.

Venecija je počela da se naseljava u petom veku. Bila je najrazvijeniji srednjovekovni grad, dominantna ekonomija čitavog Mediterana i kanale su gradili još od davnih dana, čime su onemogućili prirodne prepreke za ublažavanje poplava.

37656557 Изградља канала још од давнина је пореметила природно станиште Izgradlja kanala još od davnina je poremetila prirodno stanište

„Ako imate vlažna staništa, posebno u laguni gde ima prostora za prirodu, gde nema previše obaloutvrda, jer ako imate jedan sistem koji je prirodan ili poluprirodan, onda zemlja i biljke mogu da akumuliraju višak vode. I upravo jeste poenta da se sada više razmišlja i razgovara ne o tehnološkim rešenjima i tehničkim rešenjima, nego i o prirodi bliskim rešenjima i da se adaptiramo kroz ekosistemska rešenja“, naglašava gošća Jutarnjeg programa.

Neophodno je napraviti balans, jer bez prirode i prirodnih procesa mi ne možemo opstati.
Suština je u tome, da nije problem u tome što je prekoračen istorijski maksimum u nivou vode, već što je učestalost poplava sve veća zbog globalnog otopljavanja. Venecija je u nedelju dana zapravo imala tri poplave. U našem tumačenju je to izgledalo kao jedna, ali su to u stvari bila tri poplavna talasa. Zato se očekuje da će ovaj model uzeti i prirodi bliska rešenja, nada se Duška Dimović na kraju gostovanja u Jutarnjem programu.

Broj komentara 4

Pošalji komentar
(sreda, 20.nov.2019 10:11)
anonymous

Nije samo more krivo

Naime, radi se o kvalitetu podloge na kojoj lezi Venecija. Naglim razvojem industrije, stanovnici Venecije su ispumpali vecinu podzemnih voda, pa se sada zemlja dodatno sleze, tj. tone. Postoje misljenja da, ako se sve te praznine ne ispune ponovo (vodom ili necim drugim), process tonjenja Venecije nece biti zaustavljen cak I da pravljenje brana na moru da pune rezultate.

(sreda, 20.nov.2019 00:11)
anonymous

Barijere

Zanimljivo je da sistem barijera odlično služi Holanđanima da zaštite celu svoju zemlju koja je praktično ispod nivoa mora. Zanimljivo, Italijani nisu hteli isto rešenje za Veneciju, smišljali su bezbroj razloga zašto kod njih mora drugačije i mnogo skuplje. I sistem i dalje ne radi. A nije istina da će koštati 5 milijardi evra zato što su procene još pre dve godine premašile bile 6 milijardi, a potom samo rasle. Izgleda da je previše interesa i previše korupcije u celoj priči i to će na kraju i da potopi grad. Njihov problem. A sećam se kako je Unesko branio zaštićene objekte u Srbiji i zemljama koje nisu u NATO, sve se ubiše od zaštite.

Treba reći i da je jedan od gradova koji će prvi nestati pod poplavama Majami. Godinama već imaju stalne i velike poplave po celom gradu, neki delovi su odavno stalno poplavljeni, a prognoze stručnjaka sve jedna crnja od druge. No, kako oni negiraju klimatske promene (ne samo šta ih izaziva nego i da postoje) oni ne mogu ni da se bave projektima zaštite grada i nalaženja rešenja. Otprilike kao što je u najsunačnijoj državi Amerike (Florida) zabranjeno imati solarne panele.

(utorak, 19.nov.2019 20:15)
anonymous

Cuh

Sekiram se zbog njih kao što su se oni 1999 sekirali zbog nas.

(utorak, 19.nov.2019 18:53)
anonymous

Jeste zbog globalnog zagrevanja, ali je i zbog poluostrva.

Cella ta obala tone jer Alpi idalje rastu. Italijanska obala tone, a Balkanski deo se podiže. Jos na to dodati porast nivoa svetskog mora i to je to.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
utorak, 01. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom