понедељак, 30.09.2019, 11:09 -> 13:57
Извор: РТС, BUSINESS INSIDER
Da, tiranosaurus reks je mogao da smrvi automobil
Jedan od najstrašnijih predatora koji su hodali Zemljom – tiranosaurus reks imao je i najsnažniji ugriz od svih kopnenih životinja u istoriji. Kralj dinosaurusa mogao je da progrize kroz kosti kao kroz puter, ali su paleontolozi bili zbunjeni kako je to uspevao, a da ne nanese štetu svojoj vilici i lobanji.
Istraživači su u novom istraživanju utvrdili da je tiranosaurus reks imao rigidnu lobanju, poput današnjih krokodila i hijena, pre nego fleksibilnu kakvu imaju ptice i većina drugih gmizavaca.
To mu je omogućavali da bespomoćni plen zagrize silinom od sedam tona.
„Najveća silina koju smo utvrdili da mi zagrižaj t-reksa imao je 64.000 njutna, odnosno oko 7,1 tone“, kaže Ijan Kost, predvodnik nove studije.
Najsnažniji zagrižaj od današnjih životinja ima estuarski krokodil sa 16.460 njutna – oko 25 odsto snage tiranosaurusa.
Naučnici su prethodno pretpostavljali da je lobanja tiranosaurusa reksa (1,8 metara dugačka i 1,2 metra visoka) imala savitljive zglobove.
Nekim životinjama je potrebno da imaju mogućnost da delove lobanje pokreću u drugačijim pravcima istovremeno i nezavisno od vilice. Primera radi, zmije koje gutaju plen u celini ili ptice koje jedu biljne plodove neobićnih dimenzija.
Paleontolozi su prvobitno postavili hipotezu da je tiranosaurus imao pokretljive zglobove u lobanji, ali Kost kaže da se to ne slaže sa onime što je utvrđeno kod modernih predatora, poput krokodila i hijena, koji imaju nasnažnije zagržaje od današnjih životinja. Lobanje krokodila i hijena su veoma rigidne, sa veoma malo pokretljivih delova.
Nova studija pokazala je da vilica, poput one koju imaju papagaji ili gekoi, ne bi funkcionisala ni izbliza tako dobro na tiranosaurusu reksu.
„Utvrdili smo da se lobanja ti-reksa ne bi uopšte dobro pokazala ukoliko bi omogućavala veliku pokretljivost. Ptice i gušteri imaju veći pokretljivost, ali manju stabilnost“, objašnjava Kejsi Holidej, koautor studije.
Manje stabilnosti i veća pokretljivost ograničavaju silinu kojom životinja može da zagrize.
Mark Norel iz američkoj Prirodnjačkog muzeja opisuje tiranosaurusa reksa kao vrhunskog predatora, jer je imao retku sposobnost da zagrize, pregrize i delimično svari kosti.
Paleontolozi znaju to analiziranjem fosilizovanog izmeta, u kojem su pronađeni delići kostiju, nagriženih želudačnom kiselinom.
Ijan Kost objašnjava da mu je rigidna struktura lobanje omogućavala da pregrize kost, a da bi sa toliko silinom bilo sasvim moguće i da smrvi automobil, kao što je prikazano u film Park iz doba jure.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар