субота, 28.09.2019, 15:54 -> 17:24
Извор: РТС, unfccc.int
„Epl“ među dobitnicima priznanja UN za borbu protiv klimatskih promena
Kao najbolji i nauspešniji u rešavanju problema klimatskih promena u svetu, priznanje za Klimatsku akciju Organizacije ujedinjenih nacija za 2019. godinu dobilo je 15 projekata iz celog sveta, koje sprovode lokalne zajednice, vlade, kompanije ili nevladine organizacije.
Među nagrađenim projektima, pored moćnih kompanija, poput „Epla“, našli su se i manji lokalni programi ili aplikacija koja je, na primer, podstakla sadnju preko 122 miliona stabala, zatim „klimatski pozitivni“ burgeri koji su sve zastupljeniji u industriji brze hrane, pa do inovativnih tehnologija koje proizvode čistu električnu energiju korišćenjem snage okeana.
Niklas Sveningsen, rukovodilac programa Ujedinjenih nacija za klimatske promene, smatra da nagrađeni projekti daju neverovatan primer održivih klimatskih akcija koje će pomoći u postizanju ostvarenja ciljeva Pariskog sporazuma.
Nagradu za globalnu klimatsku akciju predvodi inicijativa „Impuls za promene“ u Sekretarijatu za klimatske promjene Ujedinjenih nacija. Nagrade za 2019. godinu dodeljene su u nekoliko kategorija.
Zdravlje planete
1. Da nemoguće postane moguće
Kompanija "Impossible Foods" („Nemoguća hrana“) koja posluje u Singapuru, Hong Kongu, Sjedinjenim Državama i Makau, proizvodi alternativu za mesne proizvode na biljnoj osnovi, što bi trebalo da pomogne u smanjenju potražnje mesnih proizvoda na tržištu, a samim tim i emisije ugljen-dioksida.
2. Aplikacija koja je zasadila 122 miliona stabala
Aplikacija Alipay Ant Forest iz Kine kao jedna od najpopularnijih svetskih platformi za plaćanje koristila je moć svoje digitalne tehnologije da podstakne sadnju više od 122 miliona stabala, a ujedno je motivisala svoje korisnike da smanje emisiju štetnih gasova tako što će više koristiti bicikl za prevoz do posla ili kupovati proizvode koji ne zagađuju okolinu.
3. Lokalna akcija svetski uticaj
Belgijski grad Gent je nagrađen zbog uvođenja strukturnih promena u lokalnoj prehambenoj politici. Ovaj grad na severozapadu Belgije jedan je od prvih evropskih gradova koji je još 2013. godine otpočeo program osnaživanja lokalnih snabdevača hranom, povećao održivu proizvodnju i potrošnju hrane, istovremeno omogućivši bolji pristup hrani i smanjenje prehrambenog otpada.
4. Solarna energija za vanredne situacije
Organizacija Električari bez granica, nagrađena je za projekat obezbeđivanja rezevri solarne energije za hitne slučajeve u Donimikanskoj Republici, postavljanjem solarnih panela na šest ostrva posle uragana „Marija“ koji je zahvatio ovo područje 2017. godine.
Pozitivni uticaj na klimu
1. Najpozitivniji uticaj na klimu
Švedski lanac restorana „Maks burgeri“ nagrađen je jer su 2018. godine u Švedskoj, Norveškoj, Danskoj i Poljskoj lansirali prvi svetski „klimatski pozitivan“ jelovnik u kome je označeno koliko svaki proizvod doprinosi emisiji ugljen-dioksida u atmosferu kako bi kupci uvideli koliki uticaj njihov obrok ima na klimu.
2. Lepota sa svrhom
Kompanija „Natura“, kao najveći proizvođač kozmetike u Brazilu u svom procesu proizvodnje, počev od nabavke sirovina, do prerade i distribucije, maksimalno je smanjila emisiju štetnih materija.
3. Moguća misija
Kompanija „Epl“ je nagrađena zato što u 43 odsto svojih proizvodnih, radnih i prodajnih centara koristi električnu energiju iz potpuno obnovljivih izvora.
4. Utiranje puta ka ugljeničnoj neutralnosti
Druga po veličini indijska kompanija za informacione tehnologije, „Infosis“ (Infosys) jedna je od prvih kompanija tog tipa koja se obavezala na ugljeničnu neutralnost. Sa preko 229 hiljada zaposlenih i poslovnicama u 46 zemalja, „Infosis“ se trudi da reši ovaj problem u svim aspektima svog poslovanja.
Doprinos žena
1. Prvaci održivosti
Akcija mladih žena uključenih u kampanju za obrazovanje žena u borbi protiv klimatskih promena pokrenula je probojnu inicijativu za obuku mladih žena iz siromašnih, marginalizovanih poljoprivrednih zajednica širom subsaharske Afrike.
2. Majčinska ljubav
Organizacija „Front majki“ iz Sjedinjenih država okuplja preko 24 hiljade žena koje su uključene u programe zaštite dece i lokalne zajednice od uticaja klimatskih promena.
3. Borba iznutra
Indijska nevladina organizacija „Mahila hausing seva trast“ pokrenula je akcije u Bangladešu, Indiji i Nepalu kojima se pruža podrška ženama u siromašnim domaćinstvima kako bi povećale njihovu otpornost na uticaj klimatskih promena.
4. Pioniri u korišćenju energije talasa
Kompanija "Eco Wave Power" u Izraelu i Gibraltaru, razvila je inovativnu tehnologiju koja proizvodi struju iz okeanskih i morskih talasa. Ova kompanija je pionir u ovoj oblasti i radi na umrežavanju talasnih turbina u skladu sa Ugovorom o trgovini električnom energijom.
Nagrade za ulaganje u čiste energije
1.Čista energija za sve
Fond "Beyond the Grid" sarađuje sa vladom Zambije i ostalim zainteresovanim ulagačima na pokretanju poslova koji neće narušavati kvalitet prirodne sredine.
2. Ulaganje u osnaživanje žena
"Impact Investment Exchange" plasiraće kapital u iznosu od 150 miliona dolara koji će osnažiti preko dva miliona žena u južnoj i jugoistočnoj Aziji, tako što će im omogućiti povoljne kredite, osiguranje i štednju, ulaganje u poljoprivredu i pristup čistoj i dostupnoj energiji.
3. Saradnja i partnerstvo
Kanadska pokrajina Kvebek 2016. godine pokrenula je program Međunarodne klimatske saradnje koji pruža finansijsku podršku zemljama u razvoju na polju klimatski neutralnih projekata.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар