Ove godine rođeno više od 130 foka na ušću Temze

Temza je pedesetih godina 20. veka proglašena za „biološki mrtvu“ reku, a 60 godina kasnije, procenjuje se da je na njenom ušću rođeno oko 138 foka.

Naučnici procenjuju da na ušću Temze trenutno živi oko 1.104 lučkih i 2.406 sivih foka.

U prvom istraživanju koje su sproveli naučnici iz Londonskog zoološkog društva foke su brojane tako što su analizirene stotine fotografija koje su snimljene iz vazduha tokom prošlogodišnje sezone parenja.

Biolog Tea Kok navodi da su bili oduševljeni kada su izbrojali 138 mladunaca rođenih samo u jednoj sezoni. Naglašava da foke ne bi sigurno mogle da opstanu da nemaju siguran izvor hrane, tako da je ovo dobar pokazatelj koliko je ekosistem u Temzi posle 60 god obnovljen.

Istraživanjem je utvrđeno da je broj foka na Temzi u porastu, ali naučnici nisu bili sigurni da li je do porasta došlo zato što su pristigle foke sa mladuncima iz drugih oblasti u kojima broj opada.

U Temzi žive i lučke i sive foke, ali samo lučke mogu da se pare u njenim vodama. Zato su istraživači odlučili da je najpouzdaniji metod da prebroje broj novorođenih mladunaca tokom godine, kako bi sa sigurnošću mogli da utvrde zašto dolazi do porasta njihovog broja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом