Širi se „Zasavica“, dom jedinstvenih biljaka i životinja

Specijalni rezervat prirode „Zasavica“ stanište je za jedinstvene vrste životinja i biljaka. Kao prirodno dobro od izuzetnog značaja od 1997. godine je pod zaštitom države. Da bi se očuvao prirodni vodotok kao osnovni ekolški faktor, Vlada Srbije donela je odluku da se se površna koja je pod zaštitom poveća sa 1.800 na oko 3.500 hektara.

Na pašnjaku od tri stotine hektara, u krdima je oko 1.000 grla krupne stoke. Autohtone rase životinja, u Specijalnom rezervatu prirode „Zasavica“ uzgajaju se na tradicionalan način.

„To su stare autohtone rase, ti genetički resursi koje 'Zasavica' čuva. Naša specifičnost je to što mi imamo ovaj pašnjak, i on je u sklopu samog rezervata i što se na ovom pašnjaku slobodno kreću, magarci, konji, podolci, svinje mangulice“, kaže Slađan Papić, zamenik upravnika „Zasavice“.

U zaštićenom području nalazi se druga po veličini farma magaraca u Evropi. Od samo nekoliko parova, sada ih je više od 250.

„Mi ovde pravimo jedinstven sir u svetu, a to je sir od magarećeg mleka, i najskuplji sir na svetu, on košta 1.000 evra kilogram, zbog toga što je 40 evra litra mleka, a 25 litara mleka je potrebno za kilogram sira“, objašnjava Papić.

U biljnom svetu, više je od 600 vrsta. I posle 22 godine od kada je kao prirodno dobro pod zaštitom države, ekosistem se i dalje istražuje.

„To je, pre svega, biodivezitet koji je neverovatan. Mi do sada zahvaljujući našem stručnom saradniku koji je jedan od najboljih istraživača na širem području nego što je Srbija, uspeli da nađemo 150 vrsta folore i faune za Srbiju. Toga ima i na drugim prostorima Srbije, ali nije niko istražio, nije niko prikazao“, istakao je Slobodan Simić, upravnik rezervata „Zasavica“.

U „Zasavici“ stanuje oko 220 vrsta ptica 

Prirodni rezervat, koji je geografski u Mačvi, a administrativno u Sremu, stanište je i za brojne vrste ptica.

„Imamo otvorenu vodu, imamo raznovrsnu barsku vegetaciju i u skladu sa time različite ptice vodenih staništa, koje naseljuju, kako tokom seobe, tako i tokom gnezđenja. Sad konačno, ponovo da imamo koloniju čaplji ovde u Sadžaku koja je raznovsna i nadamo se da će ona biti što jača iz godine u godinu. Do sada smo ovde zabeležili 220 vrsta ptica“, navodi Marko Šćivan iz Društva za zaštitu životinja.

„Zasavica“ je podjednako privlačna istraživačima prirode i turistima. Najviše je jednodnevnih izleta. Ovde godine, očekuju oko 40.000 poseta.

„Svake godine dolazim ovde, da vidimo životinje i prirodu. Fino nam je ovde“, kaže Drago Žunjac iz Slovenije

„Predivno je zato što je prirodno, nema komercijalnu namenu, nego da životinje rastu ne na profit bazi nego prirodno, kao što je bilo nekada“, smatra Mileta Bojević iz Novog Sada.

Netaknuta priroda dom je i za dabrove koji su pre više od decenije vraćeni u Srbiju. U „Zasavici“ živi 15 porodica ove ugrožene vrste, a brojne jedinke nastanile su se u okolnim rekama i kanalima.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом