Nemo, Dori, Sunđer Bob, Patrik u Beogradu, čeka se i Lignjoslav

Posle 25 godina rada i ljubavi prema akvaristici grupa entuzijasta je otvorila Javni akvarijum i tropikarijum. Tako je Beograd nalik na velike svetske gradove pre četiri godine dobio novu turističku atrakciju. Ekipa RTS-a proveravala je kakva je poseta leti i kako više od 1.000 tropskih ribica ali i kornjače, gušteri i zmije podnose vrućinu.

Žuta ribica pristigla je sa Havaja, pa zato vrućinu u Beogradu dobro podnosi. Društvo joj pravi drugarica iz Australije koja je takođe naviknuta na tropske temperature, pa su one najmanje zahtevni stanovnici Javnog akvarijuma i tropikarijuma „Beograd“.

„Što se tiče najzahtevnijih životinjica za održavanje su jadranski organizmi, organizmi iz Jadranskog mora, i organizmi iz naših reka pošto oni traže niže temperature. Mi neke od tih akvarijuma najkritičnijih i hladimo. Imamo i tropske koralne akvarijume koji su onako poprilično zahtevni za održavanje, i tu je jedan put sedmično obavezna promena vode, i neko sređivanje i čišćenje kao i avarijum sa vrlo nežnim i finim ribicama iz Amazona“, objašnjava Branislav Jakovljević, menadžer Javnog akvarijuma i tropikarijuma „Beograd“.

Ribice su stizale iz gotovo svih svetskih mora i reka, a tu su i kornjače, korali, tarantule. Svi oni danas se nalaze u nekadašnjoj zgradi mesne zajednice koja je pretvorena u zelenu beogradsku oazu.

Pre oko četiri godine Branislav je sa grupom entuzijasta osnovao javni akvarijum i tropikarijum. Danas se na oko 400 kvadrata može naći oko 300 vrsta različitih ribica, kornjača, vodozemaca ali i poneka zmija.

I do sada ih je videlo oko 40.000 posetilaca, od čega su gotovo polovina deca.

„Deca vole pirane i to je onako večita tema šta one rade i da li je to onako kao u filmovima ili nije, ali vole i zmije, zmije i guštere. Svakako su tu Dori i Nemo. Tu su i Sunđer Bob i Patrik, Lignjoslava još uvek nismo uspeli da organizujemo, ali se trudimo da ga nabavimo da naša deca dođu i vide. Verujte deca prvo to prepoznaju, prvo prepoznaju junake iz svojih crtanih filmova pa onda gledaju sve ostalo“, kaže Jakovljević.

A deca ovde najčešće dolaze tokom školske godine. Branislav nam objašnjava da leti poseta opada, ali da su ovoga puta odlučili da i to promene.

„Pokušavamo da osmislimo razne aktivnosti i to šta da deca rade tokom leta, kad su u Beogradu, kada su ovde da dođu i da pogledaju. A i da deca koja su iz unutrašnjasti kada dođu sa roditeljima da dođu ovde i da vide šta mi radimo a radimo dosta lepih stvari i pravimo dosta ekoloških radioničica“, ukazuje osnivač ovog neobičnog mesta.

Osim lekcija iz ekologije i biologije, upoznaćete i neobična bića koja možda nikada ranije niste videli.

„Nabavili smo ribu koja se zove veliki azijski gurami, to je verovatno riba najveći kućni ljubimac u našoj zemlji. Velika je kao blok broj 5. i teška je 10 kilograma. Nabavili smo i veliki broj zmija, imamo dosta pitona i imamo dosta smukova. Treba da nabavimo oktopoda, treba da nabavimo hobotnicu i stalno deca pitaju za nju, postoje neka zakonska ograničenja“, ističe Jakovljević.

A ovde nema ograničenja kada je reč o biljnom i životinjskom svetu. Kako nastavljaju da proširuju kolekciju javnom akvarijumu i tropikarijumu možete donirati poneki neobični primerak ali isto tako i od njih na poklon dobiti novog kućnog ljubimca. Naravno, da to nisu ribice sa Havaja niti pirane.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом