Mesto gde su mir pronašli Tito, Sofija Loren, Harison Ford

Biogradska gora je jedna od poslednje tri prašume u Evropi, predstavlja oazu mira i dar prirode u kojoj su se svojevremeno odmarali predsednik SFRJ Josip Broz Tito, filmska zvezda Sofija Loren, a pre nekoliko godina se njenim stazama biciklom provozao i glumac Harison Ford.

Omeđena planinskim visovima, ispresecana potocima, uvalama i jezerima, ukrašena drevnim šumama i livadama, Nacionalni park Biogradska gora predstavlja pravi dar prirode, a nalazi se u našem regionu, na severoistoku Crne Gore, te može biti jedna od destinacija za predah na putu za crnogorsko primorje, ali i mesto za odmor.

Šef službe zaštite Nacionalnog parka Biogradska gora Mile Rnković ispričao je da zaštita parka datira još od 1878. godine, kada je šuma u poklon data tadašnjem gospodaru Crne Gore knjazu Nikoli, a uvidevši njenu vrednost, knjaz je šumu odmah stavio pod zaštitu. Zbog toga, nosi naziv i Knjažev zabran.

Biogradska gora je smeštena između reka Tare i Lima i obuhvata površinu od oko 5.600 hektara, a njena najveća vrednost, kaže Rnković, je prašuma koja se prostire na 1.600 hektara.

Jedna je od poslednje tri prašume u Evropi i predstavlja prvo zaštićeno područje posle Nacionalnog parka Jelouston u SAD.

„Ovde sve nastaje i umire prirodnim putem. Nema mešanja čoveka i nastojimo da sve ostane tu gde jeste. Jedino što moramo da oslobodimo su pešačke staze, sve ostalo umire prirodnim putem“, rekao je Rnković za Tanjug.

U srcu prašume smešteno je Biogradsko jezero, na nadmorskoj visini od 1.094 metara, na planini Bjelasici, koja, navodi Rnković, nosi epitet najpitomije planine Balkanskog poluostrva do čijih vrhova i jezera je lako doći.

U Biogradskom jezeru ogleda se zelenilo vekovne šume dajući mu zelenu boju, a na jezeru postoje drveni čamci koji su posebno pravljeni za planinska jezera i u kojima se posetioci mogu provozati jezerom.

Osim toga, u nacionalnom parku smešteno je još pet jezera – Šiško, Ševarine, Ursulovačko veliko i malo jezero i Pešića jezero, a Rnković naglašava da sva jezera, kao i Biogradsko, imaju svoju draž i lepotu.

„Svi vrhovi planine Bjelasice i jezera imaju svoju draž, ali Biogradsko jezero u srcu prašume je neodoljivo i jednom ko dođe ovde, uvek se rado vrati“, objašnjava Rnković.

Biogradsku goru je prošle godine posetilo rekordnih 60.000 turista, a najčešći posetioci su iz Crne Gore, Srbije, Rusije, Ukrajine, Nemačke, Francuske, Engleske.

Cene se u Nacionalnom parku Biogradska gora, kaže Rnković, nisu menjale u poslednje dve godine, tako da cena ulaznice iznosi tri evra po osobi, odnosno 1,5 evra za organizovane grupe i đačke ekskurzije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом