Da li su stara vremena dobra

Uvažavan i osporavan, svakako jedinstven, Josip Broz je višeznačno obeležio epohu u kojoj je živeo. Jedan od načina da podsetimo na ovog velikog državnika, 39 godina nakon odlaska sa istorijske scene, jeste i da se prisetimo njegovih susreta sa najvećim državnicima sveta.

Prilikom Brozove posete Maroku 1961. godine, marokanski kralj Hasan Drugi uručio je jugoslovenskom predsedniku veći broj predmeta od zlata, srebra i dragog kamenja, uglavnom ručno rađenih zanatskih, tradicionalnih proizvoda u tehnici iskucavanja. Jedan od njih, kutija za cigarete izrađena u Parizu od osamnaestokaratnog zlata, teža od pola kilograma, na poklopcu je bogato ukrašena sa 35 brilijanata, 16 safira i grbom Kraljevine Maroko.

Svakako najneobičniji poklon koji je Broz dobio tokom 40 godina političkog života, jeste imanje od četiri hektara, kao i vila u Marakešu koje je darovao kralj Hasan Drugi. Ovim skromnim poklonom Josipu Brozu i njegovoj supruzi izrazio je veliku želju da ih češće viđa u svojoj sredini!

Šeik Saad el Abdulah el Sabah, prestolonaslednik Kuvajta, 1979. godine poklanja Titu izuzetnu maketu jedrenjaka u srebru, simbol Kuvajta, sa delovima rađenim u filigranu, emajlu i svili. Servis za čaj sa utisnutim grbom, izvanrednog dizajna, takođe je dar kuvajtskog šeika.

Od jordanskog kralja Huseina 1979. godine stiže figura ratnika na kamili od čistog srebra sa delovima u pozlati, na postolju od oniksa. Ovaj predmet izuzetne lepote proizvod je čuvene juvelirnice iz Londona.

Iako ne postoje sasvim precizni podaci o darodavcu, jedna srebrna kutija upućuje na carsko poreklo iz Japana. Napravljena je u obliku kocke i sastavljena iz tri dela. Bogato ukrašena motivima japanske ruže i predstavom samuraja, obložena je somotom i služi za odlaganje nakita.

Nešto sasvim posebno

Među izuzetnim blagom koje je Broz dobijao, izdvaja se po autentičnosti jedan poklon o kome saznajemo iz sačuvanih beležaka Protokola predsednika Republike iz 1973. godine.

Britanska kraljica odlučila je da Titu i njegovoj supruzi pokloni 10-12 pari papagaja, o čemu detaljna uputstva dostavlja preko ambasadora Velike Britanije u Beogradu (o izradi specijalnog kaveza na ostrvu Vanga, o navikama papagaja, parenju i sl.). U pratnji princa Filipa, supruga Elizabete Druge, prilikom njegove posete Jugoslaviji marta 1973, nalazio se i ornitolog lord Rupert Nevil, prinčev sekretar.

Sve pomenute zemlje uručivale su Titu svoja najviša odlikovanja, kao javna priznanja za dela učinjena u ratu i miru. Među njima se posebno izdvajaju ona evropska, od kojih su mnoga ustanovljena još u vreme krstaških ratova - danski Orden slona 1464, švedski Orden Serafima, kao i britanski Orden kupatila ustanovljen 1399.

Kuriozitet je da se, prema statutima nekih odlikovanja, ona vraćaju darodavcu posle smrti nosioca. Tako je i norveško odlikovanje Veliki krst ordena svetog Olafa sa ogrlicom i lentom, kojim je Tito odlikovan u Oslu 1965. godine, moralo biti vraćeno darodavcu, ali se uprkos tome i danas nalazi u Muzeju istorije Jugoslavije. Prema pisanju štampe, norveški kralj Olaf Peti, koji je Brozu i dodelio odlikovanje, posle posete Jugoslaviji u vreme Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine doneo je dekret po kome odlikovanje do njegove smrti može ostati u tadašnjem Memorijalnom centru „Josip Broz Tito". Kralj Olaf je umro 1991. godine, a odlikovanje se i danas nalazi u našoj zemlji.

Kolekcija Muzeja istorije Jugoslavije neiscrpno je blago koje svedoči o dugom, sadržajnom i kontroverznom istorijskom periodu i ljudima koji su ga obeležili. Pored divljenja koje izazivaju, ove izuzetne dragocenosti podstiču i na razmišljanje da li su stara dobra vremena zaista bila dobra.

Broj komentara 3

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 22. april 2025.
17° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom