Planirano očuvanje zdravlja

Strategije kao planirane akcije sa jasno definisanim ciljevima nastale su prvo u vojsci a s vremenom postaju neophodne u svim naukama. Posle vojnih strategija, pojam tako jasno definisanih radnji postaje važan u ekonomiji, informatici, prodaji i marketingu, matematici… U sportu i igrama, to je izabrana opcija igre. Prema „Velikom rečniku“, to je opšti plan akcija nastao nakon dužeg planiranja, čija je svrha ostvarivanje određenih ciljeva.

Želimo da budemo zdravi i da tako zdravi, bolje živimo. Jasan cilj svih nas. Ipak, koliko god jasan i logičan cilj imali u životu ili nauci, neophodni su uslovi...

Vlada Republike Srbije je na osnovu Zakona o Vladi donela pre nekoliko meseci Strategiju javnog zdravlja. „Službeni glasnik" je objavio dokument kojim se garantuju uslovi i akcije koji bi trebalo da nam omoguće da budemo zdraviji, da duže i bolje živimo. Akcije su planirane s dugoročnim ciljem i predviđene za period do 2026. godine.

Dokument se doslovno zove Strategija javnog zdravlja, a ono je definisano kao „nauka i umetnost prevencije bolesti, produžavanja života i unapređenja zdravlja putem organizovanih napora društva". Javno zdravlje razmatra se i „putem struktura procesa pomoću kojih se zdravlje populacije razume, čuva i unapređuje".

Ovim dokumentom se utvrđuje opšti okvir za akcije i identifikuju se pravci delovanja, ali uz ostavljanje prostora za rešavanje starih i novih izazova. Na ovaj način je prihvaćena odgovornost države i društva u obezbeđenju dobrobiti za sve građane putem unapređenja zdravlja, produženja očekivanog trajanja kvalitetnog života, očuvanja zdrave životne i radne sredine...

U narednih osam godina, pre svega, promovisaće zdravlje i pokušavati raznim akcijama da sprovedu prevenciju bolesti koja bi konačno trebalo da se ogleda u smanjenju broja obolelih ili zaustavljanju svih bolesti u ranim fazama.

Zvanično, oblasti delovanja javnog zdravlja su: fizičko, mentalno i socijalno zdravlje stanovništva, promocija zdravlja i prevencija bolesti i povreda, životna sredina, radna okolina, organizacija i funkcionisanje zdravstvenog sistema, postupanje u kriznim i vanrednim situacijama.

Za početak, koliko god svi znali da je zdravlje važno, mora se o tome i misliti. Društvo garantuje uslove i sprovodiće svoju strategiju. Ipak, sva naučna saznanja i društveni napori su uzaludni ukoliko ne povećamo svesnu brigu o sopstvenom zdravlju. Neophodno je da saznajemo i pratimo naučne preporuke o pozitivnom i negativnom delovanju raznih činilaca na naše zdravlje.

Od državnih strategija javnog zdravlja starije su međunarodne povelje.
Godine 1986, u Otavi, u Kanadi, nauka je postavila temelje međunarodne Povelje o unapređenju zdravlja. U toj povelji se definiše i pojam promocije zdravlja kao proces osposobljavanja ljudi da povećaju kontrolu nad svojim zdravljem i unaprede ga. Sve vlade svih država donose ovakve strategije. Ostvarivanje cilja zahteva i da svako za sebe napravi svoju ličnu strategiju očuvanja zdravlja i kreiranja života.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом