Prirodne lepote Divčibara

Na oko stotinak kilometara od Beograda, a trideset šest od Valjeva, smeštena je visoravan Divčibare, u Kolubarskom okrugu, a na planini Maljen, koja je sastavni deo venca Valjevskih planina. Divčibare su poznato turističko, planinsko i vikend naselje u Srbiji.

35812724 Дивчибаре Divčibare
Zanimljiva je legenda o tome kako je mesto dobilo ime: čuvajući stado ovaca, pastirica Divči je nesrećnim slučajem upala u veliku baru i izgubila život. Sam naziv pominje se još davne 1476. godine u turskom popisu Smederevskog sandžaka. Poznato je da je knez Miloš Obrenović posle Drugog srpskog ustanka često posećivao taj kraj, s obzirom na to da je, opet po narodnom predanju, kupio Divčibare od Turaka da bi tamo gajio stoku. Mnogi veruju u istinitost ove priče jer se u nekim istorijskim dokumentima pominje da je knez Miloš rođen u tom kraju, a da je na Divčibarama uzgajao stoku i da je često odlazio da kontroliše rad čobana (koji su tu stoku čuvali).

Jedan od prirodnih dragulja Divčibara je Čalačka greda sa istoimenim potokom, inače zaštićeni prirodni rezervat. Na ovom prostoru se svake godine u avgustu održava „Music Mountain Fest" (MMF), koji objedinjuje više zanimljivih sadržaja, među kojima je najpopularniji Avantura park. Ta manifestacija je samo jedna u nizu aktivnosti „Udruženja građana Divčibara", čiji je osnovni cilj zaštita prirode i život u skladu sa njom.

Čalački potok vodi na početak ski-staze otvorene pre nekoliko godina. Nakon sedam minuta vožnje žičarom, stiže se na najviši vrh Divčibara ‒ Crni vrh, koji se nalazi na 1.096 metara nadmorske visine, i sa koga se pruža pogled na celu zapadnu Srbiju, kao i na najviši vrh planine Maljen ‒ Kraljev sto (1.104 m). Inače, ova visoravan je poznata po vidikovcima koji se nalaze na takozvanoj Kružnoj stazi vrhova Divčibara, a to su Paljba, Velika pleć, Golubac, Ljuti krš, i pomenuti Crni vrh.

Spoj morske, karpatske i panonske klime čini ovu vazdušnu banju riznicom dobrog zdravlja. Divčibare su pravi izazov za sve ljubitelje prirode, pešačenja, planinarenja, svih vidova sporta i rekreacije. Zbog specifične ruže vetrova, posebno su zanimljive za paraglajding.

Put E7, koji je umrežen u projekat „Evropski pešački putevi", posebno je značajan za Srbiju, naročito kada je reč o turizmu i ekologiji. Taj put prelazi preko valjevskih planina Medvednik, Jablanik, Maljen, Povlen i Magleš. Jedan od preduslova za izgradnju ove staze po evropskim standardima, bio je i taj da ona prolazi kroz čistu, nezagađenu prirodu, kao i da se u blizini nalaze kulturno-istorijski spomenici i adekvatni turistički objekti za odmor prvenstveno pešaka i planinara.

 

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
četvrtak, 03. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom