петак, 05.04.2019, 08:30 -> 09:30
Извор: РТС
Аутор: Вишња Печенчић
Potraga za skrivenom konzervom pasulja
Trećeg maja 2000. godine Dejv Ulmer iz Biverkrika u Oregonu zakopao je crnu plastičnu kanticu u koju je stavio knjige, video-kasete, nešto novca, konzervu pasulja i praćku. Zatim je na ʼJuznetuʼ obeležio koordinate kantice. Posle izvesnog vremena jedna motorna kosilica je slučajno uništila kanticu i njenu sadržinu. Neoštećena je ostala jedino konzerva pasulja. Skoro dve decenije kasnije, „originalna konzerva pasulja“ i dalje je locirana na istim koordinatama, a u njenoj blizini je postavljena plaketa kao omaž prvom geokeš „šteku“.
Možda zvuči suludo, ali ovako započinje priča o jednom hobiju čija popularnost postaje sve veća širom sveta ‒ geokešingu. Najprostije rečeno, reč je o igri potrage za skrivenim predmetom pomoću GPS uređaja. Keš najčešće predstavlja manju kutiju u kojoj se nalaze olovka i papir, a onaj ko ga pronađe, upisuje svoje ime. Keš može da sadrži i neki predmet, najčešće igračku, privezak, suvenir, ili neku sličnu sitnicu koja je namenjena pronalazaču.Pronalazač koji u kešu nađe poklon, po pravilu igre treba da zauzvrat i sam ostavi nešto za narednog tragača. Korišćenjem veb-stranice ili aplikacije, igrači obeležavaju pronađene keševe i na taj način izgrađuju svoj rejting u geokeš zajednici. Brojni igrači se udružuju u timove, te potraga za keševima postaje i grupna aktivnost, neretko porodična. Trenutni rekord u pronalaženju keševa drži tim Alamogul, sa više od sto devedeset hiljada pronađenih keševa. Oni koji žele da sami postave novi keš, to takođe čine tako što upisuju njegove koordinate na sajt, i time omogućavaju drugima da ga traže. Keš koji je najviše puta nađen nalazi se na Karlovom mostu u Pragu.
Za pronalazak mnogih keševa, međutim, nije dovoljan samo pouzdan i precizan GPS uređaj, već i malo razmišljanja. Naime, lokacija keševa može biti dodatno „šifrovana" nekom zagonetkom koju je neophodno rešiti da bi se otkrilo tačno nalazište. Za zaljubljenike u prirodu postoje i takozvani „Earthcaches" (Zemaljski keševi), koji nisu materijalni tragovi, već predstavljaju informacije, najčešće geološke, o datoj lokaciji, koje se na telefonu ukazuju kada stignete na nju.
Danas postoji više od tri miliona keševa širom sveta, kako u naseljenim sredinama tako i u prirodi. Najviše ih ima u SAD, skoro milion, dok se na drugom mestu nalazi Nemačka sa trideset hiljada keševa. Nekoliko stotina keševa se nalazi u Srbiji, a da biste otkrili gde se nalaze, posetite stranicu geocaching.com i priključite se igri.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар