понедељак, 01.04.2019, 09:15 -> 09:37
Извор: Лајв сајенс
Zašto bebe plaču u avionu?
Ušli ste u avion s bebom, smestili se na svoje mesto, avion poleće i nastaje pakao. Vaša beba počinje da vrišti. Uznemireni ste i vi ali i ostali putnici jer beba koja plače nikome nije zabavna.
Postoji mnogo razloga zbog kojih bi beba mogla plakati u avionu. Osećanje nelagode, iscrpljenosti, gladi, ljutnje, bola... Međutim, glavni razlog je bol u uhu koji beba oseća zbog promene atmosferskog pritiska.
Avioni uglavnom lete na visini od 10 i 12 kilometara i na toj visini vazdušni pritisak je toliko nizak da čovek ne bi mogao da preživi. Zato se hermetičkim zatvaranjem i puštanjem kiseonika u avion, na veštački način održava vazdušni pritisak kao da letimo na visini od dva do tri kilometra.
Vazdušni pritisak u uhu i grlu obično je izjednačen. Prilikom promene vazdušnog pritiska pri poletanju, obično se kod odraslih brzo i lako izjednače pritisci vazduha u nosu i ždrelu sa pritiskom u srednjem uhu.
Eustahijeva tuba je kanal koji povezuje srednje uho sa nazofarinksom ‒ nosem i ždrelom. U osnovi, ova cev kontroliše pritisak u srednjem uhu, čineći ga jednakim pritisku vazduha izvan tela.Pri sletanju, pritisak u okolini raste u odnosu na pritisak u srednjem uhu. Da bi se pritisci izjednačili, vazduh mora kroz usku Eustahijevu tubu ući u srednje uho. Kada je taj prolaz sužen (zbog alergije ili prehlade), odnosno kada je onemogućen ili otežan prolaz vazduha kroz Eustahijevu tubu, dolazi do „uvlačenja" ili „lepljenja" bubne opne. Ova pojava zna da bude prilično bolna.
Doktor Sajmon Ber, otorinolaringolog-konsultant u bolnici Spire Sussex u Velikoj Britaniji, kaže da postoji osnovna anatomska razlika između ušiju beba i odraslih, kao i da nerazvijena Eustahijeva tuba kod beba ne funkcioniše na isti način kao kod odraslih.
Eustahijeva tuba ostaje zatvorena većinu vremena, i otvara se samo prilikom zevanja, gutanja ili žvakanja. Kada se atmosferski pritisak naglo promeni, uzrokujući nagli osećaj blokade u uhu (kao za vreme putovanja u avionu), većina odraslih osoba zeva ili guta namerno i na taj način pomaže da se Eustahijeva tuba otvori i izjednačava pritisak u srednjem uhu.
Jedan od načina da se uravnoteži razlika u pritisku u srednjem uhu jeste takozvani manevar Valsalva - isforsirani izdisaj pri zatvorenim ustima i nosem. Takođe, trebalo bi što više uvesti vazduha u uho putem gutanja i zevanja. Svi ovi postupci su jednostavni za odrasle, ali kako bebi objasniti šta treba da uradi?
Doktor Ber smatra da postoji nekoliko načina da se pomogne bebama da savladaju ovu bolnu i neprijatnu situaciju sa vazdušnim pritiskom. Kao prvo, bebe bi prilikom poletanja i sletanja trebalo da budu budne, zatim da sisaju cuclu, da se podoje ili hrane pomoću flašice. Dakle, sve ono što bi im omogućilo da zevaju i gutaju za vreme izjednačavanja vazdušnog pritiska.
Takođe, doktor Ber smatra da bi letenje avionom trebalo izbegavati ukoliko beba pati od neke respiratorne infekcije.
Ipak, budite sigurni da je bol samo privremen i da će se najverovatnije smanjiti za nekoliko minuta kada se Eustahijeva tuba otvori a vazdušni pritisak izjednači sa obe strane bubne opne.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар