subota, 16.02.2019, 16:45 -> 18:05
Izvor: RTS, BBC
Papirna kesa je manje štetna od plastične. Ili nije?
Uprkos tome što očekujemo da izbegavanjem plastičnih kesa činimo dobro delo, to možda i nije tako! Insistiranje na smanjenoj potrošnji proizvoda od plastike može imati negativan uticaj na prirodu, navodi se u novijim analizama. S druge strane, akteri ekološkog civilnog društva u takvim izveštajima vide isključivo interese velikih kompanija.
U godišnjem energetskom pregledu „Bi-Pija“ (nekadašnji „Britiš petroleum“) koji je upravo objavljen, između ostalog, tvrdi se da smanjena upotreba plastike u korist drugih materijala može imati negativne posledice za životnu sredinu.

Najintrigantnija sugestija u izveštaju naftnog magnata odnosi se na to da smanjena upotreba plastike neće rezultirati očekivanim ishodom.
U „Bi-Piju“ smatraju da će, ako se nastavi trend izbegavanja plastike, do 2040. godine na snagu stupiti potpuna zabrana upotrebe plastičnih predmeta za jednokratnu upotrebu, i to na svetskom nivou.
Predmeti kao što su čaše za kafu, kese i boce za vodu, čine više od trećine svih plastičnih materijala proizvedenih u 2017. godini, prenosi Bi-Bi-Si.

Ako se u svetu nastavi „zaokret“ ka većem korišćenju papira, stakla i drugih materijala, u „Bi-Piju“ predviđaju da će to ograničiti potražnju za naftom u narednim decenijama.
Staklena ili plastična boca?
Međutim, u dokumentu se tvrdi da će zamena plastike drugim materijalima uzrokovati veću potrošnju energije, te jaču emisiju štetnih gasova.
„Ako zamenite plastičnu bocu staklenom, to znači za oko 80 odsto više potrošene energije, a to znači veću emisiju štetnih gasova“, kaže glavni ekonomista „Bi-Pija“ Spenser Dejl za Bi-Bi-Si. Dodaje da je staklena boca teža i da zahteva mnogo više energije i pri transportu.
Bi-Bi-Si je inače analizirao tvrdnje da bi zamena plastike za druge materijale imala negativan uticaj. Došlo se do zaključka da, kada bi se plastične kese potpuno zamenile papirnim ili platnenim kesama, to ne bi donelo veliku razliku u njihovom ukupnom uticaju na životnu sredinu. Papirne kese su takođe, manje izdržljive od drugih vrsta kesa, što znači da ih korisnici moraju češće zameniti.
Prošlog novembra, istraživači Univerziteta „Heriot-Vat“ objavili su studiju koja pokazuje da direktna zabrana plastike može prouzrokovati značajne štete po životnu sredinu.
„Zabrana ili smanjenje njihove upotrebe imalo bi ogroman uticaj na način na koji živimo“, objasnio je profesor Dejvid Bakland, koji je vodio studiju.
„Na primer, zamena plastike alternativnim materijalima kao što su staklo i metali koštala bi više zbog veće potrošnje energije i resursa, uključujući vodu, koji su potrebni za njihovu proizvodnju“, rekao je profesor Bakland.
Giganti i bezbroj milijardi
Ipak, čuju se i mišljenja onih koji smatraju da „Bi-Pi“ naglašava negativnu stranu zabrane plastike jer je to u interesu kompanije.
„Giganti u distribuciji fosilnog goriva u budućnosti će zaraditi bezbroj milijardi ako se proizvodnja predmeta od plastike za jednokratnu upotrebu nastavi sadašnjim tempom“, rekla je Luiz Edž iz britanskog Grinpisa. Edž je dodala da stoga nije ni čudo što su zainteresovani da svet nastavi da plastiku koristi sve više i više.
„Iako je istina da je potrebno manje energije za proizvodnju i transport plastike u odnosu na staklo, staklena boca se može ponovo koristiti desetak puta i može se beskrajno reciklirati, za razliku od plastike. Takođe, materijali kao što je staklo, kada se nađu u prirodi, ne zagađuju naše okeane i reke stotinama godina“, izričita je Luiz Edž.

Kada je reč o reciklaži, očekuje se da od 2022. godine Velika Britanija uvede porez na proizvodnju i uvoz plastične ambalaže koja sadrži manje od 30 odsto recikliranog materijala. Takođe, danska kompanija „Arla“ koristi bioplastičnu ambalažu za mleko na bazi drveta koja se može reciklirati kao karton.
Očekuje se i porez na količinu emitovanog ugljen dioksida. Možda će takvi koraci, osim što će plastiku učiniti skupljom, omogućiti i to da njene alternative ne utiču negativno na životnu sredinu.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 12
Pošalji komentarPapirna kesa je manje stetna od plasticne.Ili nije
Bilo bi dobro da se ponovo vratimo na ono sto jenekada postoja.Da se sto vise izbaci iz upotrebe plastika.Od vracanja ponovnog staklenih boca,do papirnih kesa.Koje je sve zdravije od ove plastike koje imamo svuda oko nas.Od stanova do svih ostalih mesta.Cim se okrenemo samo vidimo plastiku bacenu.Nema ni reciklaze kako treba niti se to koristi kakva su pravila i procedure predvidzne.A da negopvorim o reciklazi stakla koje uopste nepostoji.Jer smo sve prodali i unistili.Treaba to sve vratiti i stvarno koristiti te neiscrpne resuze koje mogu da donesu i odlicnu zaradu.Dakle kada pogledamo svakog dana u Srbiji ima novca,ali neznamo to sto ima da iskoristimo i pretvorimo u korisno za sve redom.
Kese su samo dimna zavesa.
Kese su beznačajne a služe kao dimna zavesa za testiranje mehanizma za sprovođenje globalnih odluka na svetskom nivou i "proguravanja" uniformnih nacionalnih zakona po pojedinim pitanjima.
Nisu problem kese već reciklaža.
Neka se počne sa otkupom plastike po stimulativnim cenama, narod će počistiti reke i svoju okolinu, pa kese i ostala plastična ambalaža više neće biti zagađivači.
Bitno je da zakonodavci promene način upravljanja društvom i predaju sa restriktivnog metoda upravljanja društvom na stimulativni metod upravljanja.
Ništa im ne verujem!
Dok univerzitet Magatrend ne uradi svoju studiju!
plastika
Mi smo zaboravili šta znači višekratna ambalaža. čaše, flaše tegle od stakla se dugo koriste, pa i kad se polome recikliraju se.
Kod nas je uvedeno plaćanje za plastične kese i to je OK. Jedna kesa je oko 2 grama, a PET flaša je 27 grama pa naviše. Jedna flaša 13 i više kesa. Gde je naknada za PET ambalažu koja je mnogo veći zagađivač nego kese? Zašto se ne uvede naknada za PET ambalažu, pa kad je vratiš na reciklažu, vrati ti se naknada?
Kome to ne odgovara? Sve ozbiljne zemlje odavno su uvele taj sistem. Ovako ispada da na kesama samo zarađuju, a ne brinu o okolini.
Platnena torbica
Odgovor je jednostavan: uzmite platnenu tj. pamucnu torbicu i resili ste problem do kraja zivota. Mnogo je jaca, ne cepa i ne kida se, moze se oprati i potraje ceo kupovni vek. Od malena sam bio naviknut na te platnene torbice i jednostavno mi nije jasno zasto se masa ljudi gusi u plasticnim kesama. Posle svake kupovine plastika i retko ko da nosi istu kesu opet sa sobom. Osim svih prednosti platnena torbica i opticki izgleda mnogo bolje od bilo kakve plastike ili hartije...
Staklo
...da skoplje je za jednokratnu upotrebu. Ali ja jos uvek imam tegle i flase od baba Nake.
ili jeste ?
?
Ipak je...
kapitalizam zaslužan za 99 posto idiotizma.
Je l to kaže Britiš Petroleum???
Aaaaa ... onda skidam kapu!
Da znate da ako se ukine plastika - ni pijaća voda više neće biti ono što je bila. Više puta je obljavljeno od "nekih"...koji ...dooobro...nisu tako stručni kao Britiš Petroleum..., dakle kažu da je 90% pijaće vode u svetu zagađeno mikroskopskim česticama raspadnute plastike, jer su te čestice takvog karaktera da ih filtri ne mogu da odstrane.E pa na zdravlje! Tako sam čuo i čitao - i verujem u to.
Navali narode na plastiku...zdrava, lekovita, praktična i što je najvažnije - večita! Jednom kupiš i "obezbedio" si sva svoja pokolenja.
I onako u poverenje...nemo' da dozvolite da propadne taj Petroleum i to Britiš...šta ćemo posle bez nji'??
Sve što imam da kažem
Svako parče plastike koje je čovek ikada proizveo je i dalje tu negde oko nas. Malo sumorno, zar ne?