Kako su gusari oteli Julija Cezara

Krajem 2. veka pre nove ere, piratstvo u Sredozemnom moru postalo je sve opasnije. Dovelo je do destabilizacije Mediterana, naročito u istočnom delu. Jedna od najslikovitijih priča o piratima jeste otmica vojskovođe i budućeg diktatora Rimske republike, Julija Cezara.

Nedostatak pomorske sile ostavio je Sredozemno more ranjivim.Kartagina je pala 246. godine pre n.e, dok su helenistička Seleukidska imperija i Ptolemejsko kraljevstvo bili u opadanju. Iako je Rim tada bio dominantna sila na Sredozemnom moru, nije imao moćnu mornaricu. Rat između Rima i Seleukidskog carstva početkom 2. veka pre nove ere, doprineo je dodatnom haosu u istočnom Mediteranu. Ali, to nije bio jedini uzrok piratstva. Gusari su, naime, Rimljane snabdevali robljem. Piratska meta bili su spori, trgovački brodovi, naročito oni koji su prevozili žito iz Egipta u Italiju. Prilikom zauzimanja takvog broda, posada bi bila zarobljena i odvedena na grčko ostrvo Delos, u to vreme, glavno međunarodno tržište robljem. Robove je kupovala rimska elita i završavali bi na plantažama. 

Sredozemni gusari imali su uporišta na Kritu (u istočnom Mediteranu) i na Balearskim ostrvima (u zapadnom Mediteranu). Kasnije su zapadnu Kilikiju (današnja Turska, severno od Kipra) pretvorili u bazu svojih operacija, čime su i dobili ime "Kilikijanski gusari". Sudbina članova posade koje su gusari oteli, zavisila je od njihovog materijalnog stanja. Bogati zarobljenici ostajali bi taoci sve dok se ne bi isplatila otkupnina.

Veoma nezgodan talac

Jedan od najslavnijih talaca kilikijanskih gusara bio je vojskovođa Julije Cezar. U 75. godini pre n.e, budući rimski diktator, koji je tada imao 25 godina, zarobljen je na putu za Rodos gde je studirao govorništvo kod Apolonija Mola. Gusari su tražili otkupninu od 20 talenata (lat.talentum), na što se Cezar nasmejao, rekavši da nemaju pojma ko je on i predložio da zatraže 50 talenata. Tokom zatočeništva koje je trajalo 38 dana, Cezar se nije ponašao kao zarobljenik. Otmičari su morali da hodaju na prstima kada bi spavao, dobijali su uvrede i grdnje što mu ne aplaudiraju dok uvežbava govor. Čak im je zapretio, smejući se, da će ih obesiti. Gusari su tolerisali ovakvo ponašanje, čak im se dopadala njegova smelost koju su pripisivali nekoj vrsti "neposerdnosti i mladalačkog veselja".

Otkup je stigao i Cezar je oslobođen u Miletu. Odmah je preuzeo komandu nad nekoliko brodova i krenuo u lov na svoje otmičare. Zarobio ih je i odveo u Pergam. Kako su zarobljeni gusari bili pod jurisdikcijom Marka Junija, guvernera Azije, Cezar mu je dozvolio da ih kazni. Guverner (otac Marka Junija Bruta, budućeg Cezarovog ubice) je, međutim, bio neodlučan i Cezar je uzeo stvari u svoje ruke. Izveo je gusare iz zatvora i naredio razapinjanje na krst.

Pompej i gusari

Nedugo posle Cezareve otmice, Rimljani su poslali nove ekspedicije protiv gusara, a Gnej Pompej je dobio od Senata velika ovlašćenja. Do kraha kilikijanskih pirata došlo je posle pada Krita. Iako su gusari pokušali da ucene Rimljane pretnjama da će prekinuti snabdevanje namirnicima, Pompej ih je brzo porazio. Za razliku od Cezara, međutim, Pompej je prema zarobljenim gusarima imao sasvim drugačiji odnos. Shvativši da su oni zauvek izgubili bazu u Kilikiji poslao ih je duboko u unutrašnjost Rimske republike gde su služili kao zemljoradnici.

Priredila: Mirjana Bjelogrlić

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом