Pevanje ublažava simptome Parkinsonove bolesti

Istraživači Državnog univerziteta u Ajovi otkrili su da pevanje može da doprinese boljoj kontroli disanja i gutanja kod osoba sa Parkinsonovom bolešću. Rezultati pilot-istraživanja takođe su pokazali da dolazi do poboljšanja raspoloženja i motoričkih simptoma, kao i smanjenja psiholoških pokazatelja stresa.

Elizabet Stegmoler, profesorka kineziologije, navodi da su to tek preliminarni rezultati, ali ističe da su poboljšanja kod onih koji pevaju slična kao pri uzimanju lekova. Primetila je da se obolelima posle pevanja podiže raspoloženje. „Neki od simptoma kao što su otežan hod i tapkanje prstima ne reaguju uvek na lekove, ali kada je pevanje u pitanju, postoje znakovi poboljšanja."

Istraživači su merili broj otkucaja srca, krvni pritisak i nivo kortizola („hormona stresa") kod učesnika u terapijskoj pevačkoj grupi. Učesnici su takođe izjavili da osećaju tugu, anksioznost, sreću i bes. Podaci su prikupljani pre i posle jednog sata pevanja.

Istraživanje se oslanja na prethodne nalaze tima da je pevanje efikasan tretman za poboljšanje respiratorne kontrole i ojačavanje mišića koji se koriste za gutanje kod osoba sa Parkinsonovom bolešću.
Ovo je jedna od prvih studija koja proučava kako pevanje utiče na broj otkucaja srca, krvni pritisak i nivo kortizola kod obolelih od Parkinsonove bolesti. Nakon pevanja je zabeleženo smanjenje sve tri vrednosti ali nije bilo značajnijih razlika u osećaju sreće ili besa. Međutim, učesnici su bili manje zabrinuti i tužni.

Zašto pevanje uspeva?

Rezultati su ohrabrujući, ali istraživači još moraju da se pozabave važnim pitanjem: koji mehanizam vodi do tih promena u ponašanju? Oni sada ispituju nivo oksitocina, promene na upali i neuroplastičnost ne bi li utvrdili da li ovi faktori mogu objasniti korist od pevanja.

„Delimičan razlog opadanja nivoa kortizola može biti zato što se pevači osećaju pozitivno i manje stresirano dok pevaju s drugima u grupi. To sugeriše da obratimo pažnju na oksitocin, kao i na broj otkucaja srca i na varijabilnost srčanog ritma, što nam može reći koliko je osoba mirna i psihološki opuštena nakon pevanja", rekla je Stegmolerova.

Očekuje se da će se broj obolelih od Parkinsonove bolesti udvostručiti u narednih dvadeset godina. Istraživači Državnog univerziteta u Ajovi kažu da terapeutsko pevanje ima potencijal da pruži lako dostupan i ekonomičan tretman za smanjenje stresa i poboljšanje motoričkih simptoma i kvaliteta života za ljude koji pate od ove bolesti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом