Boračka crkva u podnožju Boračkog krša

Poznato je da istraživačima našeg srednjeg veka problem zadaje nedostatak pisanih istorijskih izvora ili materijalnih dokaza, ali s druge strane, to i čini draž otkrivanja onoga što je obavijeno „velom tajni“.

Jedan od primera je i Boračka crkva, smeštena u senovitom krajoliku u podnožju boračkih litica. Poznata je kao „donja" crkva izuzetno malih dimenzija posvećena Sv. arhanđelu Mihailu.

34807903 Црква је посвећена Св. арханђелу Михаилу Црква је посвећена Св. арханђелу Михаилу

Sa Boračkog krša širi se pogled na dolinu reke Gruže i južni deo centralne Srbije.

Određivanje godine gradnje Boračke crkve i dalje izaziva zabunu jer osnovni podatak o crkvi predstavlja natpis u fresko-tehnici na nadvratniku portala istočnog zida priprate. 

Njegov sadržaj ukazuje na vreme oslikavanja crkve (1553. godina), ali ne i na godinu gradnje.

Sadašnji hram je najverovatnije podignut na temeljima starijeg, objašnjava Đorđe Milovanović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu.

Živopis u crkvi se sačuvao u najnižoj zoni oltara, naosa i istočnog zida priprate, kao i delimično u drugoj zoni južnog i zapadnog zida glavnog dela hrama. 

Celina od dvadesetak celivajućih ikona oltarske pregrade nastala je oko 1870. god. i svojim stilskim karakteristikama upućuje na rad Dimitrija Posnikovića.

Crkva Sv. arhanđela u Borču predstavlja jedinstveno i usamljeno ostvarenje sakralne umetnosti na našim prostorima nastalo u vreme robovanja pod Turcima.

Vreme njene značajnije spomeničke afirmacije tek predstoji.

Boračka crkva je i dalje „živa", u njoj se određenim danima odvija služba, a u okolini crkve se snimala serija o Nemanjićima.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
četvrtak, 03. april 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom