Budući arheolozi će nas pamtiti po pilećim kostima?

Prema studiji objavljenoj u časopisu „Royal Society Open Science“, za samo 70 godina uspeli smo da napravimo potpuno novu piletinu. Istraživači tvrde da će ogroman broj pilića (na planeti ih je u ovom trenutku oko dvadeset tri milijarde) biti prepoznatljivo nasleđe modernog doba.

Pošto se, prema tvrdnji istraživača, godišnje izleže oko šezdeset šest milijardi pilića, zbog čega se mogu svrstati u najbrojnije kopnene kičmenjake na planeti, čini se da bi celu našu epohu trebalo nazvati „doba pilića".

Čak je i Ministarstvo poljoprivrede SAD moralo da promeni smernice i omogući kompanijama da po minutu obrađuju 175 ptica (u odnosu na prethodni maksimum od 140). A šta je sa kostima pilića? Kako ističu istraživači, u budućnosti ćemo imati deponije pilećih kostiju koje će dostizati visine Himalaja i s vremenom postati fosili.

Jednog dana, kad ljudi napuste ovu planetu ‒ voljno ili ne - na osnovu tih fosilnih ostataka moglo bi se zaključiti da su pilići bili dominantni oblik života na Zemlji.

Sve je počelo s naporima SAD da se smanji broj gladnih. Piletina se proizvodila na farmama u velikim količinama, i iako je imala izmenjen ukus, postala je jeftin obrok, što je posebno bilo važno u uslovima posleratne depresije.

Jednom se smatrala luksuznom hranom, a onda je našla put do trpeze svake porodice. Kao što je nekadašnji predsednik Herbert Huver jednom obećao u svojoj predizbornoj kampanji, bilo je „piletine u svakom loncu".

Ipak, sve intenzivniji tempo proizvodnje uticao je na ukus i kvalitet mesa. Pilići koje danas konzumiramo, tokom života se vrlo malo kreću i konstantno jedu. Nesposobni su da prežive van ograđenih prostora na farmi. Postoji čak i bojazan da im je usled takvog tretiranja promenjen DNK. Promenjen im je i metabolizam - stalno traže hranu i konstantno jedu!

Ukratko - današnji pilići su proizvod ljudske intervencije. Kako Ana Liz Grifin piše za Quartzy, „pilići koje jedemo sada, posebno u Sjedinjenim Državama, industrijski su proizvod isto koliko i plastika i beton". I tako, pileće kosti mogu zauzeti svoje mesto pored plastike, kao jedan od simbola civilizacije.

Priredila Maja Stojanović 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом