subota, 13.10.2018, 10:30 -> 11:45
Izvor: RTS
Autor: Aleksandra Stojanović
Održiva arhitektura
Miholjsko leto u Beogradu obeležio je tematski interesantan događaj: predstavnici održivog, ekološkog, energetski efikasnog i solarnog pogleda na arhitektonsko stvaralaštvo okupili su se na Drugom kongresu održive arhitekture i energetske efikasnosti u Jugoslovenskoj kinoteci.
Arhitekta mr Vladimir Lovrić, predsednik Organizacionog odbora Kongresa, rukovodi se idejom da danas i u budućnosti svako arhitektonsko i urbanističko delo mora biti održivo u svim segmentima ‒ u procesu projektovanja, planiranja i izgradnje.
Organizatori su okupili eksperte koji su kroz svoja predavanja i radionice predstavili održivi i ekološki pristup stvaralačkim procesima i novim idejama u arhitektonskom projektovanju i dizajnu ‒ uz upotrebu obnovljivih izvora energije, čistih i energetski efikasnih zelenih tehnologija i recikliranih materijala. Time je potenciran i osnovni zahtev održivosti, a to je očuvanje prirodnih resursa ‒ zemlje, vode i vazduha.
Kongres su organizovali Udruženje EKOKULT, Magazin „Ekokuća" i Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, a podržali Francuski institut i ambasade Danske, Poljske, Izraela. Kongres je otvorio arhitekta Vladimir Lovrić, kao domaćin manifestacije.
Na samom početku, kroz prva dva predavanja, naglašen je važan kontekst ‒ težnja savremene arhitekture da u fokusu ne bude samo zgrada (njen proizvodni uticaj na prirodu) nego i razmišljanje o dobrobiti prirode, ekološkom prostoru, našoj okolini.
Kroz takvo razmišljanje ponovo se vraćamo objektu i regenerišemo ga tako da bude u funkciji prirodnog okruženja i da čuva okolinu, a ne da joj šteti, objasnio je V. Lovrić.
Mnogi predavači su kroz studentske radionice predstavili mladim kolegama tendencije i recentne projekte, pokazavši im na koji način arhitektura danas ide prema održivosti i u kojoj meri kroz energetsku efikasnost doprinosi štednji energije. To je vrlo bitna ilustracija za srpske uslove, gde je taj energetski nivo na veoma niskom nivou. Briga o okolini je primarna i predstavlja budućnost arhitektonskog i humanog razmišljanja.
U tom pogledu, studenti koji su pohađali radionice na Kongresu stekli su veliko iskustvo koje će moći da primene u svojim daljim radovima i kroz usavršavanje.
Da li može i Srbija da bude kao skandinavsko zeleno ostrvo, koje je potpuno okrenuto takvom načinu razmišljanja ‒ sa 27 posto električnih automobila, velikim brojem biciklista, vodenim površinama koje hlade užarene asfaltne gradske površine, velikim zelenim oazama gde se ljudi susreću, razgovaraju i formiraju grad 21. veka?
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 2
Pošalji komentar