Inventarski broj intervencije

Zaludno je verovanje da se stvarnost može “predstaviti”, ili “izložiti”. Ona se isključivo može interpretirati. Ali tada, po automatizmu, interpretacija postaje deo nove stvarnosti. Ili, drugačije rečeno, inventar elemenata stvarnosti postaje bogatiji za još jedan broj.

Iz teze da je globalna količina "stvarnosti" konstantna moglo bi se zaključiti da pojmovi "predstavljanje", bar podjednako kao i "interpretiranje", nemaju naročitog smisla.

Slikar, primerice, upotrebom prirodnih materija (kakve su anilinske boje) vrši samo neku vrstu metamorfoze stvarnosti (dodelivši tim bojama novu funkciju). Na taj način stvarnost menja formu, i ništa se drugo ne dešava.

S te tačke gledišta, problem odnosa forme i sadržaja postaje bespredmetan. Svet je, ovako posmatran, isključivo forma u konstantnoj promeni. Na ovom mestu se, ipak, postavlja pitanje da li je i akustički fond prirode konstantan? Mora li se i ovde obavezno od nečega oduzeti ne bi li se sačinilo nešto novo, još jedan broj u inventaru realnog sveta?

Izgleda logičan pozitivan odgovor, ukoliko je princip još važeći; mada je ovo teško dokazivo, s obzirom da je teško pristati na pretpostavku da je muzika samo deo sveopšte kosmičke kakofonije u stanju (strože kontrolisane) metamorfoze. Na prvu loptu, rešenje bi moglo da se pronađe u zakonu o konstantnoj količini koju je moguće čulno konstatovati, u datom trenutku. Jer je u tom slučaju jasno da je za registraciju bilo kog akustičkog utiska (galame, muzike, pa i tišine) nužna eliminacija ostalih mogućnih i postojećih utisaka.

Na drugom, višem nivou analize jasno je da se nikakav akustički efekt ne može proizvesti bez angažovanja nekog elementa materije (tj. jednog dela stvarnosti) pri čemu u tom momentu taj deo (bar za nas) ne može imati nikakvu drugu funkciju sem one akustičke koju konstatujemo ili analiziramo.

Stavljajući jedno telo - bilo da je to ljudski glas ili metalno zvono - u stanje vibracije, mi mu menjamo formu. Na taj način proizvodimo utisak, predstavu, i time omogućujemo interpretaciju.

I onda više nema kontradikcije.

Broj komentara 1

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom