четвртак, 12.04.2018, 08:50 -> 21:04
Извор: РТС
Konferencija o reformi obrazovanja u Srbiji
Danas, u „Aero-klubu” u Beogradu (Uzun Mirkova br. 4) Evropski pokret u Srbiji organizovao je korporativnu konferenciju „Obrazovanje u Srbiji ‒ poslovi za budućnost”. Na skupu se govorilo o aktuelnim promenama u obrazovnom sektoru, uz poseban osvrt na usklađivanje srednjoškolskog i visokoškolskog sistema sa potrebama tržišta rada i kompanija koje posluju na teritoriji Srbije.
Na konferenciji su učestvovali predstavnici ambasada, Ministarstva prosvete, Privredne komore Srbije, privrednih komora drugih zemalja, domaćih i inostranih kompanija iz sistema dualnog obrazovanja, telekomunikacija i ljudskih resursa.
Konferencija je organizovana uz podršku predsednice Vlade Republike Srbije Ane Brnabić, ambasada Nemačke, Austrije i Švajcarske, Ministarstva prosvete, Privredne komore Srbije, Nemačke i Austrije.
Pored predsednice Vlade Srbije, na konferenciji su učestvovali i ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Suzana Grubješić, generalni direktor „Hemofarma" Ronald Zeliger, generalni direktor „Delez Srbija" Kventin Roje i drugi.
Prvi panel konferencije posvećen je evropskim modelima obrazovanja primenljivim u Srbiji, kao i najboljim primerima iz prakse, uključujući i započeti dualni sistem obrazovanja. Na drugom panelu govorilo se o obrazovnom sistemu u Srbiji iz perspektive kompanija, a na trećem o digitalizaciji i reformi obrazovanja u Srbiji.
„Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, današnji osnovci će se u velikoj meri baviti zanimanjima koja još ne postoje, dok će veliki broj sadašnjih zanimanja zameniti mašine i veštačka inteligencija. Neka od novih zanimanja biće, na primer, stručnjak za produženje života, virtuelni advokat, specijalista za teleportaciju, hirurg za povećanje kapaciteta mozga, programer za stres, uzgajivač veštačkih organa", rekla je premijerka Ana Brnabić na otvaranju konferencije.
Ona je navela da se uz razvoj novih tehnologija očekuje da će današnji mladi tokom svoje karijere imati više od deset zanimanja, čak i u veoma u različitim oblastima, te da će školovanje za jedno zanimanje (kao profesija za ceo radni vek) biti prava retkost. Premijerka je istakla da mlade danas treba učiti univerzalnim veštinama koje će im biti korisne kojim god poslom se bavili u budućnosti, što su, pre svega, veštine rešavanja problema, kritičkog i analitičkog razmišljanja. Ona je poručila da je kvalitetno obrazovanje danas više nego ikad temelj uspešnog društva.
Govoreći o dosadašnjim rezultatima Vlade Srbije, premijerka je podsetila da je uvedena obavezna informatika od petog razreda, programiranje za učenike osnovnih škola, koje oni uče po najmodernijem programu i nastavnim materijalima. Premijerka je rekla da je ove godine fokus na reformi gimnazijskih programa, zahvaljujući kojima će se đaci učiti da koriste tehnologije, razmišljaju svojom glavom i povezuju znanja iz različitih oblasti.
Ona je istakla da će od 1. septembra oko 3.000 nastavnika predavati u 2.000 digitalnih učionica pomoću digitalnih materijala, jer iz digitalnih udžbenika deca bolje uče i pamte.
„Za godinu i po do dve godine, školski sistem će u potpunosti koristiti digitalni materijal, po čemu će Srbija biti u vrhu Evrope", rekla je Ana Brnabić i dodala da je za to potrebna informatička struktura, te da su u toku pregovori sa Evropskom investicionom bankom za nabavku novih kompjutera i obezbeđivanje brzog interneta.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman je ocenio da je to što se Vlada Srbije bavi obrazovanjem važno za Srbiju na njenom putu ka EU. On je dodao da je dualno obrazovanje važno za mlade ljude, jer nudi bolje šanse za zaposlenje, ali je takođe važno i za napredak Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар