Istraživači stvorili prvo tkivo bubrega koristeći matične ćelije

Intrnacionalni tim. predvođen naučnicima sa Univeziteta u Mančesteru, stvorio je prvo funkcionalno bubrežno tkivo, objavljeno je krajem marta u žurnalu " Matične ćelije"koji izlazi u Velikoj Britaniji.

"Veoma smo radosni i uzbuđeni zbog ovog proboja u medicini" ijzavio je profesor Adrijan Vulf koordinator projekta .U narednim decenijama očekujemo da pomognemo velikom broju pacijenata sa najtežim nefrološkim problemima ".

 

 Prema statistikama Svetske Zdravstvene Organizacije ,svake godine u svetu umre dva miliona ljudi koji čekaju presađivanje ovog organa, a broj pacijenata čiji život zavisi od dijalize na godišnjem nivou se takođe povećava za milion do dva. "Iako je ovo tek eksperimentalna faza, očekujemo da ćemo za nekoliko godina uspešno ovladati tehnikom kojom će, u slučaju problema, biti u potpunosti moguće povratiti funkciju bubrega, te učiniti postupak dijalize nepotrebnim", zaključio je doktor Vulf .

 

Delovi bubrežnog tkiva,takozvani glomeruli, koji snabdevaju bubreg krvlju stvoreni su u laboratoriji iz matičnih ćelija.  Stanice su kombinovane sa želatinastom smesom koja je služila kao vezivno tkivo i u minimalnoj količini, ubrizgani pod kožu laboratorijske životinje. Tri meseca kasnije, mikroskopska analiza kultura je otkrila formiranje novih nefrona-  osnovnih strukturalnih i funkcionalnih jedinice ljudskog bubrega ukljjučujući tubule - u kojima se prerađuje urin, Boumanove kapsule, u kojoj se filtriraju sve materije koje se kasnije izbacuju iz tela i Henleove petlje, koja takođe učestvuje u izbacivanju nečistoća .

 

Istraživači su takođe otkrili potpuno formirane sićušne krvne sudove koji su napajali bubrežno tkivo .Ipak, ovom mini bubregu je nedostajao veći krvni sud koji bi obezbedio njegovu punu prokrvljenost .Odeljenje mikrohirurgije mančesterskog univerziteta intenzivno radi na svaranju krvnog suda koji će trajno obezbediti punu funkciju novog tkiva. Da bi testirali stvorenu strukturu istraživači su koristili dekstran - fluorescentni protein koji reaguje na supstancu  nalik urinu stvorenu filtriranjem krvi u bubrežnom tkivu. Dekstran je otkriven u tubulama, potvrđujući da je filtrirana supstanca zaista urin."

 

Dokazali smo mimo svake sumnje da stvoreno tkivo fukcioniše kao bubreg filtrirajući krv i stvarajući urin iako još uvek eksperimentišemo," izjavila je Sju Kimber ,takođe sa univerziteta u Mančesteru.

"Ono što je posebno zanimljivo je da je tkivo, dobijeno iz ljudskih matičnih ćelija kod kojih je snabdevanje krvi odlično, postalo sastavni deo vaskularnog sistema životinje kojoj je ubrizgano." Ipak posao još nije završen.Tkivo je formirano iz nekoliko stotina glomerula dok ih ljudski bubreg ima na milione. Činjenica da je kultura bubrežnog tkiva po prvi put uzgojena u laboratoriji i sposobna da preuzme sve procese filtracije, predstavlja zaista izuzetan korak umedicinskoj praksi. Nada da će postupak jednom postati standardan i spasiti mnoge živote sada je realna budućnost.

 

priredila Nataša Goati Marković 

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње