Tragovi drevne civilizacije u bisernim školjkama

U Jerihonu, jednom od najstarijih utvrđenih naselja na svetu, koje se nalazi na autonomnoj palestinskoj teritoriji na zapadnoj obali reke Jordan, 15 kilometara severozapadno od Mrtvog mora, arheolozi su otkrili neverovatne ostatke 5.000 godina stare šminke.

Na više decenija staroj arheološkoj lokaciji Tel es Sultan, na kojoj rade naučnici iz Italije i Palestine, otkriveni su tragovi manganovog oksida u školjci bisernici, a stručnjaci kažu da je to bio osnovni sastojak maskare, piše „Dejli mejl". Pronađena je grobnica sa nakitom, drevnim vrčevima za parfem i brojnim drugim artefaktima koji svedoče o razvoju Jerihona i njegovoj viševekovnoj saradnji sa susednim gradovima. Tamna materija, za koju je kasnije zaključeno da je šminka za oči, pronađena je unutar dve školjke bisernice, koje su bile deo seta od pet školjki. Smatra se da prah potiče sa Sinajskog poluostrva, a koristio se u vrsti šminke znanoj kao ʼkholʼ. Arheolozi ove italijansko-palestinske ekspedicije istražuju na toj lokaciji još od 1997. godine. Tel es Sultan pripada području koje arheolozi nazivaju ʼoaza Jerihonʼ, i koje ima više hiljada godina staru istoriju. Otkrića su bacila svetlo na procvat Jerihona, sve do ozloglašene biblijske bitke koja je završila padom njegovih zidina.

Prah pronađen u školjkama verovatno potiče iz rudnika koje su koristili drevni Egipćani. To ukazuje da je grad održavao važne veze davno pre uništenja. Ovo otkriće potvrđuje bliske trgovačke veze između Palestine i Egipta, i to već u trećem milenijumu pre nove ere. Isto tako ukazuje na razvoj i uspon sofisticirane lokalne elite u Egiptu. Arheolozi su nedavno otkrili i grobnicu izgrađenu 1.800 godine pre nove ere. Smeštena je ispod poda palate, što verovatno ukazuje na visok status pokojnika. Unutar grobnice arheolozi su otkrili ostatke devojčice stare devet-deset godina i odrasle žene, kao i žrtvovanu gazelu i kozu, i šest grnčarskih posuda.

Jerihon je uništen 1500. godine pre Hrista, i prošli su vekovi do njegove obnove. Oko prvog veka ponovo se uzdigao kao sveto mesto kroz koje su prolazili hodočasnici, te je u njemu uspostavljena hrišćanska zajednica. „Sećanje na ovo mesto sačuvano je i tokom srednjeg veka; Jerihon je u to vreme bio napušten zbog nesigurnog okruženja. Dolaskom islama u to područje, putevi od Jerusalima do Jerihona postali su jedna od glavnih ruta za hodočašće u Meku. Evropski putnici su i dalje posećivali Jerihon od 17. do 19. veka" , pojasnili su arheolozi.

Priredio: B. Jarić

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом