utorak, 12.12.2017, 09:34 -> 14:32
Izvor: RTS
Autor: Višnja Pečenčić
Dodatna nastava: zamišljanje
Petak veče. Stotinak ljudi – među njima učenici, profesori i poneki muzičar, novinar i slučajni prolaznik – sedi u gimnazijskoj sali i na malom video-bimu gleda spot za pesmu „Imagineˮ Džona Lenona. Šta ko od njih zamišlja u tom trenutku ne može se pouzdano reći, jedino što je sigurno jeste da su svi, barem malo, zamišljeni.
Kakve veze Džon Lenon ima sa jednom beogradskom gimnazijom u 21. veku? Zašto našu decu navodimo na strane idole, pored toliko sjajnih uzora iz srpske istorije i kulture? Sve su to umesna pitanja, ali postoji još jedno umesno pitanje ‒ šta se dešavalo te večeri na kraju radne nedelje u jednoj školi?
Nastava u popodnevnoj smeni je završena, vreme je da se ide kući i uživa u vikendu. Ali i učenici i profesori ostaju u školi. Ne svi, naravno, ali jedan deo. U holu stoje učenice i sprovode goste do svečane sale u kojoj se sprema nekakav neobičan događaj. Napominju da su prva dva reda rezervisana za profesore, a da ostali mogu da se smeste iza.
Tu je profesorka muzičkog, kao i profesor građanskog vaspitanja; tu je profesor srpskog koji će najaviti događaj, zatim profesor istorije koji se sprema za svoju besedu; tu je profesor filozofije, koji je za učenike pripremio kviz iz rokenrol kulture. Tu su i brojni gosti, prvenstveno poznati muzičari i poštovaoci rokenrol kulture. Tu su i mnogi drugi.
Najbrojniji su učenici: oni koji su u organizaciji su uzrujani i deluju važno, oni koji će učestvovati u kvizu vrlo su koncentrisani, oni koji će nastupiti sa svojim bendovima ‒ uzbuđeni. Tu se dešava nešto zbog čega učenici i profesori dobrovoljno provode petak veče u školi. Da li je važan povod?
Jeste, naravno. Profesor srpskog jezika i književnosti otvara događaj i objašnjava da Peta gimnazija ima dugu tradiciju u negovanju rokenrol kulture ‒ prva rokenrol igranka u Beogradu održana je, kaže, baš u njihovoj školi, kao i prvi nastup mladih muzičara koji će oformiti grupu „Indeksi". Peta gimnazija se ponosi time, kao i činjenicom da je prva institucija u Srbiji koja je počela da obeležava „Lenondan".
Reč preuzima profesor istorije, koji započinje besedu pitanjem ‒ „Otkud ʼLenondanʼ u Petoj gimnaziji i sa kojim ciljem?". Priznaje da ni njemu samom to u prvom trenutku nije bilo jasno, prvenstveno zato što nikada nije bio poklonik muzike „Bitlsaˮ i Džona Lenona. Obrt u besedi nastaje kada profesor zaključuje da Džon nije samo muzičar već je i personifikacija određenih vrednosti ‒ mira i ljubavi ‒ a ima li boljeg povoda za školsku manifestaciju od podsećanja na ova dva pojma. Te dve reči izgovara sa ozbiljnošću i svesnošću, koje čine da se one shvate u izvornom značenju, oslobođene tereta kliširanosti koji im je podarila popularna upotreba na izborima za mis sveta i sličnim događanjima.
Poznati muzičar i proučavalac rok kulture nastavlja pripovedanje. Uzbuđeno, kao da se i sam vratio u uzrast publike kojoj se obraća, govori o značaju „Bitlsa", ne samo u muzičkom smislu već i kulturološkom. Susret „Bitlsa" i Boba Dilana, smatra, doveo je do jedne revolucije u popularnoj muzici ‒ sredinom šezdesetih godina rokenrol je postao muzika koja čini svoje slušaoce pametnijim i osvešćenijim, a zadržao je karakter dopadljivosti i bio dostupan svima.
Sledi kviz u kojem učestvuje pet učenika, rođenih u 21. veku ‒ odgovaraju na pitanja o muzici koju su slušali njihovi roditelji. Neobjašnjivo, znaju većinu odgovora.
Tako je izgledala „Lenon akademija" u Petoj gimnaziji te hladne decembarske večeri u Beogradu. A povod? Povod je bila godišnjica smrti čoveka koji je pevao o zamišljanju nekog boljeg i pravednijeg sveta. Povod je bilo nastojanje da i posle smrti tog čoveka zamisao o takvom svetu nastavi da živi. Povod je bilo obrazovanje učenika ‒ obrazovanje u najpotpunijem smislu te reči, koje ne podrazumeva samo prenošenje gradiva već i vrednosti. Za učenike Pete beogradske gimnazije nije važan Džon Lenon, već ideja o čoveku čija pesma poziva sve da zamisle bolji i pravedniji svet.
Kada pričamo o školstvu i omladini, pričamo najčešće o problemima. Problemi zahtevaju rešavanje, skandali zahtevaju uzbune, pozitivni primeri ne zahtevaju ništa, ali baš zbog toga o njima ne smemo prestati da govorimo. I baš zbog toga ovaj tekst nije napisan kao novinarski izveštaj, već kao utisak jednog slučajnog prolaznika, kojeg to neobično dešavanje nije ostavilo ravnodušnim, niti sposobnim za novinarsku objektivnost.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar