Svetski dan bioetike

Dostignuća biomedicine omogućila su da iz vlati kose saznamo sve o čoveku ‒ izgled, atletski ili intelektualni potencijal, bolesti od kojih može da oboli. Mogućnost da se genskom terapijom embriona izleče teške bolesti, ali i odaberu osobine potomstva, izazov je za relativno mladu oblast nauke ‒ bioetiku.

Ove godine, 19. oktobra, drugi put širom sveta obeležen je Svetski dan bioetike. U aktivnostima sprovedenim sa ciljem da se proširi znanje o bioetičkim principima, učestvovalo je čak 165 sekcija Uneskove Katedre za bioetiku. Za ovu godinu odabrana je tema „Jednakost, pravednost i ravnopravnost".
 
U cilju obeležavanja Svetskog dana bioetike, Sekcija za Srbiju Uneskove Katedre za bioetiku i Centar za bioetičke studije organizovali su niz tribina, debate, radionice, organizovali izložbu „Bioetika kroz umetnost", pokrenuli „Portal o evoluciji i tehnologiji".

„Ovu godinu obeležilo je i organizovanje dve velike konferencije o bioetici editovanja genoma i novim tehnologijama u službi zaštite zdravlja, koje su imale veliki odjek u stručnoj javnosti", istakla je prof. dr Dušica Krajnović, zamenica direktora Centra za bioetičke studije i vanredni profesor Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Primena novih tehnologija u biomedicini omogućila je da saznamo sve o genetičkom potencijalu pojedinca, a tehnologije editovanja (popravljanja) genoma, primena genske terapije, omogućiće lečenje i dosada neizlečivih bolesti. Međutim, njihova primena u neterapeutske svrhe ‒ za moralno, intelektualno, fizičko unapređivanje pojedinaca ili celih populacija ‒ izaziva mnoge nedoumice.

„Bioetika je relativno nova grana nauke, a mi smo počeli da radimo na problemima regulacije naprednih tehnologija kada i svi ostali. Napredak nauke ne može i ne treba da se zaustavi, ali moramo da predupredimo posledice primene tih tehnologija u medicini", rekla je dr Mima Fazlagić, zamenica direktora Centra za bioetičke studije na Svečanoj akademiji povodom Svetskog dana bioetike, održanoj u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 22. april 2025.
19° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom