Igrom do očuvanja ekosistema

Biolozi na jugu Češke smislili su originalan način kako da pomognu prirodi i obnove dragocene ekosisteme u rezervatima sa peščanim terenima jer tu postavljaju kutije za kojima tragaju igrači geokešinga. Oni kretanjem po terenu uništavaju korov i pomažu ugroženim biljkama a i nekim ugroženim insektima.

Geokešing, turistička igra u kojoj pomoću GPS odrednica igrači tragaju za "blagom" - kutijom sakrivenom na terenu - neobično je popularna u Češkoj i računa se da najmanje 80.000 stanovnika svakodnevno u toj igri provodi deo vremena.

Naučnici sa Južno-češkog univerziteta u Češkim Budejovicama dosetili su se da u zaštićene peščane oblasti koje postepeno guši korov privuku igrače geokešinga tako što su počeli da postavljaju kutije na sedam skrivenih mesta.

"Nekom rastinju i životinjama potreban je slobodan pesak i rastinjem neučvršćeno tlo. Korov koji je tu izrastao tim prvobitnim biljkama ne dozvoljava da rastu i baca na njih senku, te mora malo da se ošteti. A upravo tragači za geokešing kutijama to rade", izjavio je češkoj televiziji ČT biolog Oldžih Nedvjed.

Entomolog Jirži Ržehounek kao primer je naveo brdski belolist sa spiska ugroženog bilja kome izrazito pomaže to što tragači za "blagom" ugaze korov i travu oko njega.

Češki naučnici razmatraju kojim još rezervatima i zaštićenim oblastima bi kretanje ljudi moglo da pomogne u obnovi biodiverziteta da i tamo počnu da postavljaju kutije sa "blagom" za geokešing igrače.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 28. март 2025.
11° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса