Koje bolesti ćemo lečiti „popravljanjemˮ genoma

U intervjuu za Internet portal RTS-a prof. dr Kirmo Vartivara iz Univerzitetske bolnice u Helsinkiju govorio je o budućnosti nove tehnologije editovanja („popravljanjaˮ) genoma. Iako ne smatra da će ona tako brzo naći mesto u medicinskoj praksi (za to je potrebno još najmanje deset godina), očekuje da ćemo njene efekte nešto brže videti u lečenju kancera.

Finski stručnjak veruje da će nova tehnologija popravljanja genoma najpre biti upotrebljena za lečenje malignih bolesti jer je mnogo lakše „ubiti" bolesne ćelije nego ispraviti ih. Međutim, kada su u pitanju nasledne bolesti, dr Vartivara ne misli da ćemo ih lečiti tako brzo.

Koje oblasti će po Vašem mišljenju prve imati koristi od tehnologije popravljanja genoma?

‒ Mislim da će od tehnologije editovanja genoma najviše koristi imati biotehnologija, kao i proizvodnja hrane, i verujem da ćemo rezultate videti već u narednih pet godina.
U medicini, moći ćemo da se pozabavimo bolestima krvi ‒ srpastom anemijom, talasemijom, to su bolesti zasnovane na greškama u jednom genu. Osim toga, imamo dovoljno iskustva sa transplantacijom koštane srži i mislim da ćemo u toj oblasti napraviti proboj za stotine hiljada pacijenata u narednih deset godina.

Da li vidite neke opasnosti od upotrebe tehnologije editovanja genoma?

‒ Jedina prava opasnost je da ljudi ne razumeju šta mi to zapravo radimo, i zbog toga moramo stalno govoriti o tome i podučavati ih. Sama tehnologija, ukoliko je koristimo razumno, ne može naneti nikakvu štetu. Mogao bih je uporediti sa nuklearnom energijom ‒ ako bi se desila greška, imala bi strašne posledice, ali i dalje koristimo nuklearne tehnologije.

Nedostaju zakoni kojima bi se uredila primena te tehnologije. Kakve su posledice toga?

‒ Nemamo odgovarajuću regulativu jer je tehnologija editovanja genoma nova. Naučnici već jako dobro poznaju tu oblast, i znaju šta može doneti korist a šta ne... Međutim, na nivou Evropske unije još nismo postigli potpunu usaglašenost, a slično je i u Sjedinjenim Američkim Državama. Nedostatak zakona dovodi do toga da nemamo dovoljno sredstava uloženih u razvoj te oblasti. Kompanije ne žele da ulažu novac ukoliko ne znaju da će im se investicija isplatiti u nekom razumnom roku, a bez takvih investicija nauka ne može da napreduje.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом