понедељак, 21.08.2017, 08:44 -> 09:02
Извор: РТС
Аутор: Марија Стeвановић
Koje bolesti ćemo lečiti „popravljanjemˮ genoma
U intervjuu za Internet portal RTS-a prof. dr Kirmo Vartivara iz Univerzitetske bolnice u Helsinkiju govorio je o budućnosti nove tehnologije editovanja („popravljanjaˮ) genoma. Iako ne smatra da će ona tako brzo naći mesto u medicinskoj praksi (za to je potrebno još najmanje deset godina), očekuje da ćemo njene efekte nešto brže videti u lečenju kancera.
Koje oblasti će po Vašem mišljenju prve imati koristi od tehnologije popravljanja genoma?
‒ Mislim da će od tehnologije editovanja genoma najviše koristi imati biotehnologija, kao i proizvodnja hrane, i verujem da ćemo rezultate videti već u narednih pet godina.
U medicini, moći ćemo da se pozabavimo bolestima krvi ‒ srpastom anemijom, talasemijom, to su bolesti zasnovane na greškama u jednom genu. Osim toga, imamo dovoljno iskustva sa transplantacijom koštane srži i mislim da ćemo u toj oblasti napraviti proboj za stotine hiljada pacijenata u narednih deset godina.
Da li vidite neke opasnosti od upotrebe tehnologije editovanja genoma?
‒ Jedina prava opasnost je da ljudi ne razumeju šta mi to zapravo radimo, i zbog toga moramo stalno govoriti o tome i podučavati ih. Sama tehnologija, ukoliko je koristimo razumno, ne može naneti nikakvu štetu. Mogao bih je uporediti sa nuklearnom energijom ‒ ako bi se desila greška, imala bi strašne posledice, ali i dalje koristimo nuklearne tehnologije.
Nedostaju zakoni kojima bi se uredila primena te tehnologije. Kakve su posledice toga?
‒ Nemamo odgovarajuću regulativu jer je tehnologija editovanja genoma nova. Naučnici već jako dobro poznaju tu oblast, i znaju šta može doneti korist a šta ne... Međutim, na nivou Evropske unije još nismo postigli potpunu usaglašenost, a slično je i u Sjedinjenim Američkim Državama. Nedostatak zakona dovodi do toga da nemamo dovoljno sredstava uloženih u razvoj te oblasti. Kompanije ne žele da ulažu novac ukoliko ne znaju da će im se investicija isplatiti u nekom razumnom roku, a bez takvih investicija nauka ne može da napreduje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар