Otkriveni prvi leteći sisari iz doba jure

Naučnici su objavili da su otkrili fosilne ostatke dva sisara iz doba jure. Primerci su tako dobro očuvani da se vide kožne membrane koje su im služile da bez napora, kao jedrilice, lete od drveta do drveta.

Ta dva sisara koja podsećaju na leteće veverice živela su pre sto šezdeset miliona godina u gustim šumama gde je bilo i dinosaurusa, što pokazuje da su rani sisari opstajali čak i u tako negostoljubivim i opasnim uslovima.
30632900 Maiopatagium furculiferum, Природњачки музеј у Пекингу Maiopatagium furculiferum, Prirodnjački muzej u Pekingu

Te dve vrste, Maiopatagium furculiferum iz provincije Ljaoning i Vilevolodon diplomylos koji je otkriven 65 km dalje, u provinciji Hebej, imaju zajedničkog potomka koji je izumro ranije.

Sisari su se pojavili pre otprilike dvesta deset miliona godina. Fosili nam pokazuju da nisu bili sporadična pojava u vreme vladavine dinosaurusa, već su imali razvijen ceo spektar telesnog prilagođavanja uslovima, kao i različite načine života. Postojali su plivači slični dabru, životinje koje su se penjale uz drvo, one koje su živele u jazbinama, kao i mali mesožderi koji su jeli bebe dinosaurusa.

„Uprkos tome što su živeli u ekosistemu u kom su dominirali dinosaurusi, rani sisari su živeli u velikom broju ekoloških niša", kaže paleontolog Žesi Luo, koji vodi istraživanje objavljeno u časopisu Nejčer.

30632919 Праисторијски сисар, сличан данашњим летећим лемурима Praistorijski sisar, sličan današnjim letećim lemurima

Let između krošnji olakšavao je tim životinjama sakupljanje hrane i izbegavanje predatora. Vrste Maiopatagium i Vilevolodon ipak nisu u srodstvu sa današnjom grupom sličnih sisara koji lete tj. jedre u krošnjama drveća (kao što je leteća veverica, na primer).

Maiopatagium je bio dugačak oko 23 centimetra, sličan letećoj veverici. Njegovi zubi bili su slični zubima slepog miša koji se hrani voćem, što navodi na zaključak da je jeo meke delove biljaka. Vilevolodon je bio manji. Njegovi zubi su više ličili na zube veverice, što ukazuje na to da se hranio semenkama.

Sudeći prema gornjim i donjim ekstremitetima, naučnici zaključuju da su se kretali po drveću kao današnji leteći lemuri.

Ti mali sisari živeli su u vreme kada i pernati dinosaurusi poput vrste Anchiornis. Oni su takođe eksperimentisali sa letenjem i može se reći da su utrli evolucioni put koji je doveo do stvaranja ptica. Živeli su zajedno sa pterosaursima, reptilima koji su desetine miliona godina ranije postali prvi kičmenjaci koji su poleteli...

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
11° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom