Za prirodu i ljude

Na prezentaciji „WWF Akademije za prirodu“, održanoj proteklog vikenda u Donjem Milanovcu, deset timova učenika osnovnih i srednjih škola iz Srbije predstavilo je rezultate projekata koje su tokom godine pokrenuli i razvijali, uz podršku nastavnika a u saradnji sa zaposlenima u nacionalnim parkovima Tara, Đerdap, Fruška gora i JP „Srbijašumeˮ i „Vojvodinašumeˮ.

Sa ciljem da ukaže na važnost očuvanja životne sredine, ovaj obrazovni program Svetske organizacije za prirodu (WWF) obuhvatio je mnoge teme, uključujući značaj zaštićenih područja za ljude, „ekološki otisakˮ (odražava uticaj ljudi na prirodu kroz različite životne stilove), kao i načine aktivnog učešća građana u očuvanju prirode.

„Misija ʼWWF Akademije za priroduʼ jeste da obrazovanjem dece na temu značaja očuvanja prirode postigne sigurnu i održivu budućnost za sve nas. Forma predavanja i obrazovnih aktivnosti je kreativna, uzbudljiva i prijemčiva za mlade, a priroda je učionica u kojoj imamo još puno da naučimo", izjavila je Sonja Bađura, koordinatorka obrazovnih programa Svetske organizacije za prirodu u Srbiji.

Filmovi i pozorišne predstave na temu zaštite prirode, izgradnja modela zaštićenog područja u školskom dvorištu, smišljanje i produkcija promotivnih materijala, foto-izložba ‒ samo su neki od radova učesnika u ovom obrazovnom programu.

Tako se Osnovna škola „22 oktobar" iz Bačkog Monoštora predstavila projektom „Lečenje prirode". Sa profesorom biologije i hemije Igorom Reparom došli su do ideje da se na obodu Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavljeˮ napravi park koji bi povezivao nauku i umetnost. Unutar centra parka nalazila bi se „Nojeva barka".

Cilj je podstaći ljubav prema prirodi i upoznati njene zakonitosti. Moto kojim su se rukovodili jeste „Idemo korak unazad da bismo išli napred", jer razvoj po svaku cenu može čovečanstvu da nanese nepopravljivu štetu.

„Projekat ʼPotraga za blagom stazama Đerdapaʼ smišljen je tako da upozna učenike sa kulturno-istorijskim objektima, da ih uputi kako da kreativno promovišu vrednosti Nacionalnog parka i da ih nauči da je timski rad dobar", kaže Nina Mićović, učenica OŠ „Vuk Karadžićˮ iz Kladova.

U okviru ovog projekta, u čijoj izradi je učestvovalo trideset dvoje učenika i četvoro nastavnika, „Vesela čaršija" je promovisala domaće proizvode iz kraja, „Čajanka" je omogućila da se dosta nauči o lekovitom bilju, a realizovana je i radionica o komunikaciji povodom Svetskog dana šuma.

„WWF Akademija za prirodu" deo je regionalnog projekta „Zaštićena područja za prirodu i ljude" čija je namena da poboljša komunikaciju sa lokalnom zajednicom i da je uključi u upravljanje zaštićenim područjima, kao i da pomogne turističku ponudu koja će unaprediti njihovu posećenost i razvoj.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом