Rođeni da vole superheroje

„Prepoznajemo pravdu i pre nego što naučimo da govorimoˮ, poručio je japanski istraživački tim u publikaciji „Priroda ljudskog ponašanjaˮ.

Istraživanje naučnika u Kjotu pokazuje da deca prepoznaju herojska dela od ranih faza razvoja i ukazuje na to da je naš osećaj za pravdu - urođen.

Rezultatima te studije moglo bi se objasniti zbog čega u popularnoj kulturi i deca i odrasli toliko vole priče o superherojima.

Tim predvođen Masako Miovom sa Univerziteta u Kjotu pokazao je da su čak deca od šest meseci starosti privučena likovima koji štite slabije.

Jasuhiro Kanakogi, jedan od autora studije, navodi da se u ljudskom društvu zaštita nemoćnih smatra aktom herojske pravde, međutim, razumevanje toga nije jednostavno. „Najpre treba razumeti odnos moći među akterima, zatim to da su postupci heroja povoljni za žrtvu, ali ne i za zlikovca, i na kraju, da je heroj postupao svesno i sa namerom", zaključuje naučnik.

Kroz seriju eksperimenata, deci je pokazan animirani geometrijski lik koji juri i naleće na drugog, a treći lik posmatra sve to sa strane. U jednoj verziji, treći lik interveniše, a u drugoj beži u suprotnom pravcu od onoga što se zbiva.

Kada su bebama pokazane fizičke replike tih likova, tačnije onog trećeg koji interveniše, odnosno beži - one su bile sklone da posegnu za „junakom" koji interveniše.

Dejvid Batler, saradnik na ovom istraživanju, navodi da bebe od šest meseci već mogu da razumeju dinamiku moći između tih različitih karaktera, ukazujući na to da je prepoznavanje herojstva možda urođena osobina.

Kako deca rastu, ona razvijaju i složenije osećanje povezano sa pravdom. Naučnici će nastojati da dalje istraže razvoj tog osećanja i tako doprinesu rešavanju ozbiljnih socijalnih pitanja povezanih sa zlostavljanjem.

Priredila: Tatjana Cvejić

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом