Memorandum o razumevanju

Nemačka, Austrija i Švajcarska ‒ zemlje koje u dualnom obrazovanju, svaka kroz svoj model, imaju najdužu tradiciju, najveće iskustvo i najbolje rezultate u pogledu smanjenja nezaposlenosti mladih i povećanja konkurentnosti privrede ‒ pružaju podršku Vladi Republike Srbije i nadležnim institucijama, pre svega Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Privrednoj komori, u nastojanju da se u sistem srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji uspešno uvedu elementi dualnog obrazovanja.

To se, između ostalog, odnosi i na podršku u izradi zakona o dualnom obrazovanju i podzakonske regulative koja će urediti tu oblast. Kako je nezaposlenost veliki strukturni problem u zemlji, podrška nije ograničena samo na formalno obrazovanje već se odnosi i na programe neformalnih obuka koji treba da se odvijaju kroz saradnju javnog i privatnog sektora.

Projekat „Implementacija elemenata dualnog obrazovanja u Srbiji" koji sprovodi „Advantidž Austrija" uz finansijsku podršku Austrijske razvojne agencije (ADA), do sada je obuhvatio rad na profilima „trgovac" i „tehničar logistike i špedicije" pri čemu je, kao i kod projekta nemačke razvojne saradnje, akcenat na učenju kroz rad u kompanijama, uz prisustvo stručno osposobljenih instruktora koji su najbolji u svom poslu.

Švajcarski projekat „Znanjem do posla" fokusira se na podršku mera nedavno usvojenog Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (Employment and Social Reform Program - ESRP). Program predlaže inovativna rešenja za prevazilaženje pravnih prepreka koje se nalaze pred reformom dualnog obrazovanja.

U pet gradova u Srbiji saradnja je uspostavljena na kreiranju javno-privatnih partnerstava na programima zapošljavanja mladih sa elementima dualnog obrazovanja.

Memorandum o razumevanju između Advantidž Austrije, Švajcarske kancelarije za saradnju sa Srbijom i GIZ-a utvrđuje okvire saradnje koja treba da doprinese razvijanju modela srednjeg stručnog obrazovanja ‒ to neće biti prosto prekopirani modeli tih zemalja, već će koristiti njihova najbolja iskustva i elemente koji su u skladu sa potrebama privrede i uslovima u Srbiji. Inače, Austrija, Švajcarska i Nemačka su članice Saveta donatora za dualno obrazovanje osnovanog prošle godine sa sedištem u Lucernu, u Švajcarskoj.

Memorandum su potpisale trgovinska savetnica pri Ambasadi Austrije dr Erika Teoman-Brener, direktorka Švajcarske kancelarije za saradnju sa Srbijom Ursula Lojbli i An-Katrin Henšel, vođa tima projekta nemačko-srpske razvojne saradnje „Reforma srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji" koji implementira GIZ.

Cilj ovog trojnog memoranduma je da se uspostave kontinuirana komunikacija i saradnja koja podrazumeva redovnu razmenu iskustava i informacija između ove tri organizacije u vezi sa aktivnostima, rezultatima i daljim planovima koji se tiču podrške Republici Srbiji u iznalaženju modela povezivanja sveta obrazovanja i sveta rada s elementima dualnog obrazovanja, kao i aktivnijeg učešća privrede.

Zaključak

Kroz projekat „Reforma srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji" koji finansira nemačka vlada, a sprovode Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, uvedena su za sada tri modernizovana profila: bravar-zavarivač, električar i industrijski mehaničar.

Trenutno se u ovim profilima školuje oko 800 učenika u 16 srednjih škola širom Srbije sa kojima sarađuje oko 50 kompanija. Novi model obrazovanja, u kome su od ključne važnosti faze učenja na radnom mestu i aktivno učešće privrede i kompanija, biće u septembru primenjen i na nove, modernizovane profile ‒ modni krojač, automehaničar i elektromonter mreža i postrojenja, uz uključivanje dodatnih škola.

Priredila Aleksandra Stojanović 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом