Slavni gosti Srbije

Srbija i srpske zemlje oduvek su bile izazov za znatiželjne putnike. Iz sveta sa raznih strana, rimskih i vizantijskih, stizali su osvajači, ali i avanturisti, putopisci, umetnici i naučnici, koje su privlačili predeli i ljudi, naša kultura i istorija.

Tako je u leto 1905. godine, u Kać, selo nadomak Novog Sada, stigao Albert Ajnštajn, jedan od najvećih fizičara svih vremena. Sa njim je bila i supruga Mileva Marić, čuvena matematičarka i njihov četrnaestogodišnji sin.

A godine 1911, u Beograd je lađom iz Beča stigao mladi arhitekta Šarl Žanre, u svetu umetnosti poznat pod imenom Le Korbizje, rođeni Švajcarac, naturalizovani Francuz. 

Naredne godine Beograd posećuje i Lav Trocki, poznati ruski revolucionar, političar i novinar. Tridesetogodišnji dopisnik lista „Pravdaˮ u vreme balkanskih ratova ovako je opisao Beograd: 

„Varoš ima sasvim naročiti, uzbuđen izgled. Svi su mobilisani i sve je potčinjeno potrebama mobilizacije... U Ulici kneza Mihaila obustavljeni su radovi na kaldrmisanju, tramvajske šine u velikom delu su skinute... Prilazeći hotelu Moskva, najboljem u varoši, fijaker do pola gnjuri u baru." 

Slavni mađarski kompozitor Bela Bartok 1912. godine u banatskom naselju Monoštor ispitivao je srpsku folklornu građu. Prema izvesnim istraživanjima, on je na fonograf snimio i zabeležio devet instrumentalnih i dva vokalna srpska izvođača. U njegovoj zaostavštini nađeno je i štampano oko dvadeset srpskih melodija iz Banata.

To su samo neki od mnogobrojnih poznatih ljudi koji su sa oduševljenjem doživeli Beograd i Srbiju početkom dvadesetog veka. A koliko ih je još bilo i još uvek dolaze i odlaze ali uvek sa predivnim utiscima i sećanjima. 

 

Izvor: Slavni gosti Srbije, Radovan Popović

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. март 2025.
12° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса