четвртак, 20.04.2017, 12:47 -> 19:01
Извор: „Вашингтон пост“
„Svi predsednikovi ljudi“ ‒ 45 godina od afere Votergejt
„Istina je danas ponovo u opasnosti“, izjavio je Robert Redford, glumac, reditelj, producent, osnivač festivala „Sandensˮ i aktivista za zaštitu životne sredine, povodom četrdeset pet godina od snimanja filma „Svi predsednikovi ljudi“ koji se bavi otkrivanjem afere Votergejt.
U filmu „Svi predsednikovi ljudiˮ Robert Redford i Dastin Hofman otkrivaju veliku priču istraživačkog novinarstva ‒ političku aferu koja je dovela do smene Ričarda Niksona.
Redford je nedavno za „Vašington post" napisao da ga mnogi povodom te godišnjice pitaju o sličnostima između situacije u kojoj se nalazilo američko društvo te 1972. i ove, 2017. godine.
„Mnoge su sličnosti", kaže Redford, „najveća je važnost slobodnih, nezavisnih medija i odbrane demokratije".
Kako je došlo do filma?
Redford je više puta u javnosti govorio o tome kako je počeo da radi na filmu. Prvo je samo čuo glasine o provali u sedište Demokratske stranke u kompleksu „Votergejtˮ u Vašingtonu i otkriću dva mlada novinara iz „Vašington posta", Boba Vudvarda i Karla Bernstajna.
U to vreme je postojalo tek nekoliko malih novinskih članaka o tako velikom političkom skandalu.
Kako je vreme odmicalo, bio je sve više fasciniran pričom dvojice novinara, te je došao na ideju da uradi film o njima i o važnosti slobodne štampe i novinarstva. Tek kasnije je, kako tvrdi, sam shvatio dubinu skandala Votergejt.
Novinarske sumnje
Redford u početku nije uspeo da razgovara sa Vudvardom i Bernstajnom ‒ odbili su ga plašeći se da je u pitanju nameštaljka Niksonove administracije.
Budući da glumac nije odustajao, nešto kasnije su pristali da razgovaraju i pomognu mu da napravi film prema onome što su uradili istražujući aferu Votergejt.
Uloga novinarstva?
„Jako i slobodno novinarstvo brani našu demokratiju i jedno je od najjačih oružja u odbrani od onih koji su gladni moći" ‒ kaže Redford koji smatra da je film bio „ubojit" ‒ „Nijedan metak u njemu nije ispaljen, ali su reči korišćene kao oružjeˮ.
Glumac se danas seća i da je bilo veoma teško zainteresovati i privoleti producente da rade „Sve predsednikove ljude" jer nisu videli dramu u slikama novinarstva ('kuckanju po pisaćim mašinama u redakcijama').
Za Redforda je pak to bila odlična drama o dvojici novinara koji prolaze kroz pakao da bi došli do istine.
Nikson je podneo ostavku jer je Komitet Senata uradio svoj posao. Sada je lako misliti o Votergejtu kao o jednom događaju, ali nije tako bilo, seća se Redford, proces je trajao 26 meseci i zahtevao hrabrost i iskrenost od mnogih u političkom sistemu.
Sistem je bio postavljen tako da funkcioniše na najtežem testu. Da li bi tako sada bilo ‒ pita se glumac i zaključuje da su u to doba političari umeli da ostave stranačke interese po strani kako bi dali prednost istini.
Priredila: Valentina Delić
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар