Po ideji jednog tinejdžera

Način razmišljanja jednog tinejdžera promenio je odnos prema plastičnom otpadu i stavio na veliki test inovativni pristup uklanjanju plastičnog otpada iz okeana. Inženjeri i naučnici su se u 2016. godini uhvatili u koštac sa jednim od „najgrđih” problema, isprobavši ambicioznu metodu čišćenja okeana zagađenog desetinama hiljada tona plutajućeg plastičnog otpada.

Na morima ne možete da ne primetite plastični otpad koji dolazi sa brodova, preko rečnih voda ili sa smetlišta donesen vetrom. Sakupljanje tog materijala oduvek je delovalo nepraktično, budući da su plastični nanosi rasuti po ogromnim površinama, a rešenja koja su predlagana mogla su da ugroze živi svet okeana. Da bi se nešto promenilo u koncepciji rešavanja problema, trebalo je da se pojavi jedan tinejdžer.

Bojan Slat, učenik iz Holandije, imao je samo 16 godina kada se susreo sa problemom smeća u okeanima tokom svojih ronilačkih aktivnosti. Na pamet mu je pala ideja koja podrazumeva nekoliko dugačkih, plutajućih barijera, koje će biti okrenute ka vladajućoj morskoj struji u plitkom luku. Kako bi more nanosilo plastične mase do barijere ‒ tako bi se one gomilale na krajevima i prema centru, gde bi se otpad grupisao i bio dostupan da se izvuče. Kretanje morske vode obavilo bi veći deo posla, koncentrišući smeće na jednom mestu, pa bi živa bića nesmetano mogla da se kreću. Slat je svojom idejom privukao pažnju inženjera, okeanografa i donatora.

Testiranje sa platformom dugačkom 40 metara pokazalo je da je koncept moguć, i više od stotinu naučnika, inženjera i kompanija radilo je tokom 2016. godine na izradi tehničkog projekta napisanog na 535 strana. Ta platforma, duga dva kilometra biće postavljena u blizini japanskog ostrva Cušime, na čije obale se godišnje izbaci približno 12 000 kubnih metara smeća. Projekat je nazvan „Čišćenje okeana" („Ocean cleanup").

Priredila Aleksandra Stojanović 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом