četvrtak, 16.03.2017, 09:11 -> 12:37
Izvor: RTS/AOR
Postani eko-reporter
Prijavi se na veliki konkurs do 10. aprila
Ovogodišnji konkurs pod nazivom „Štedi resurse, ne bacaj, recikliraj!" otvorili su „Ambasadori održivog razvoja i životne sredine" uz podršku fondacije RECAN za reciklažu limenki za piće. Konkurs je otvoren do 10. aprila, a eko-reporteri u svojim reportažama treba da se bave značajem reciklaže, zagađivanjem sredine (pre svega ambalažnim otpadom), uticajem ambalažnog otpada na okruženje, problemom odlaganja otpada, potrebom za očuvanjem prirodnih resursa. Važno je da eko-reporteri izaberu ono što ih zanima i što im je blisko, a zatim izveste javnost o tome u formi članka, fotografije i videa.
Nacionalni žiri će izabrati najbolje i nagradiće prvoplasirane radove u svim uzrasnim kategorijama (11-14 godina, 15-18 godina i 19-21 godine) i svim kategorijama rada! Takmičenja se organizuju širom sveta, najbolji radovi se predstavljaju lokalnoj i internacionalnoj publici i tako se glas mladih entuzijasta daleko čuje.
Program se sprovodi više od 20 godina i trenutno u njemu učestvuju 34 zemlje u kojima se organizuju nacionalna takmičenja, dok se prvoplasirani radovi prosleđuju na međunarodno takmičenje. Radovi najboljih eko-reportera sa međunarodnog takmičenja biće objavljeni u relevantnom časopisu „Hafington post" za mlade i na međunarodnom YRE veb-sajtu. Takvi projekti ohrabruju mlade da napreduju, uče i istražuju i pronađu reportažu koja se bavi realnim i trenutnim problemima u životnoj sredini.
Mladi podstiču javnost na promene
Poduhvati eko-reportera teže da istaknu probleme u životnoj sredini i da motivišu lokalnu zajednicu na njihovo rešavanje. Pojedini eko-reporteri imali su želju da organizovanjem akcija motivišu javnost na promene. Deljenje flajera, postavljanje kućica za ptice, korišćenje različitih otpadnih materijala za izradu predmeta, sprovođenje anketa, mapiranje divljih deponija, organizovanje tribina - samo su neke od aktivnosti mladih eko-reportera u Srbiji.
Teodora Simić, učenica OŠ „Vuk Karadžić" iz Surčina, prikazala je u videu problem zagađenja u svojoj opštini. Zajedno sa drugarima je ispitivala sugrađane o čistoći opštine i poslala važnu poruku: „potrebno je da se svi uključe, kako bi naše okruženje bilo čistije i lepše za život".
Branka Zarić, učenica OŠ „Dimitrije Tucović" iz Čajetine, u svom članku govori o primarnoj selekciji otpada u toj opštini. Svesna da uspeh ovakve akcije zavisi od motivisanosti i učešća građana, ona ističe da je važno edukovati ljude o važnosti razvrstavanja otpada. Ona daje primer svoje škole u kojoj se održavaju radionice za učenike, roditelje i zaposlene - takve aktivnosti mogu da probude svest ne samo učesnika već i šire javnosti o značaju primarne selekcije otpada.
Radovi za konkurs Mladi eko-reporteri prijavljuju se preko formulara koji je dostupan na stranici: http://feeserbia.com/programi/mladi-eko-reporteri
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentar