Bridž u školi

Bridž je timska igra koja zahteva i određeno predznanje. Smatra se da razvija mentalne sposobnosti jer tera igrača da logički razmišlja. Bridž je od 1995. i olimpijski sport, a u Kini je obavezan školski predmet.

Preteča bridža je igra visk, kasnije nazvana vist, koja se u Engleskoj igrala u 16. veku. Razvoju igre doprineli su Amerikanac Henri Džouns i Francuz Gijom Dešapel, po kome i danas jedan odbrambeni potez nosi ime. Međutim, nastankom savremenog bridža smatra se uvođenje četvrtog igrača kao statiste krajem 19. veka.

Bridž koji se danas igra širom sveta uspostavljen je 1926. godine u SAD zaslugom Harolda S. Vanderbilta i poznat je kao „kontrakt bridž". Svetska bridž federacija je osnovana 1958. godine, a usvojena međunarodna pravila kontrakt bridža i danas su na snazi.

„To je igra koja najviše razvija logično razmišljanje, tu čovek koji je individualist po prirodi ima male šanse da bude dobar igrač. I baš zbog toga što razvija logičko razmišljanje, uveden je u mnoge škole u svetu. Kina je uvela bridž kao obavezan predmet u osnovnoj školi, kad deca nauče da računaju do četrdeset već mogu da igraju'', rekao je za emisiju „Sve boje života" Dušan Jurišić, iz bridž kluba „Dami".

Kako je objasnio, svaka partija je poput jednog problema koji treba da se reši - ko najbolje reši problem, taj ima najbolji rezultat. Igra se u parovima, četiri igrača - par protiv para. Igra se sa 52 karte koje su unapred podeljene i nalaze se u „bordu", a on je podeljen po stranama sveta. Parovi koji sede na liniji sever-jug za vreme turnira sede za istim stolom, dok parovi na liniji istok-zapad odigraju dva ili tri borda za jednim stolom, pa prelaze na susedni sto, i tako dok se ne završi ceo krug u sali.

U Srbiji je prvi bridž klub osnovan pre Prvog svetskog rata. Danas su bridž klubovi organizovani po regionima.

„Imamo region Beograda, Vojvodine i centralne Srbije. U Beogradu postoji sedam klubova. Mi smo do pre dve godine imali divnu saradnju sa Matematičkom gimnazijom, osnovali smo i sekciju i tada smo iškolovali određeni broj ljudi koji će biti obučen za predavanja'', kaže Božidar Katić, predsednik Beogradskog bridž saveza.

U ovoj igri čovek može biti aktivan tokom celog života. Poznata je anegdota u kojoj Somerset Mom, jedan od velikih ljubitelja bridža, svom mladom sagovorniku koji ne zna da igra bridž proriče da ga čeka „veoma tužna starost". Jedan od vodećih svetskih biznismena, Bil Gejts ističe da je bridž njegov hobi broj jedan, kao i da je to fantastična igra koja sjedinjuje strategiju dva partnera koji znaju i moraju brzo da reaguju. Poznato je i da je čuveni glumac Omar Šarif na pitanje koje su njegove tri najveće ljubavi odgovorio: „Bridž, žene pa film".

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом