Svuda oko nas – ekrani

Ekrani su svuda oko nas: na zidovima stanova, u kolima, na stolovima, u krilu, rukama... Još se ne zna da li imaju dugoročne efekte na odrasle, ali postoji veoma osetljiva grupa zbog koje opšte prisustvo ekrana zabrinjava, a to su – deca.

Prethodne preporuke o tome koliko vremena deca treba da provedu ispred monitora, koje je dala Američka akademija za pedijatriju, značajno su izmenjene i liberalizovane: tada su pedijatri preporučivali izbegavanje svih vrsta monitora za decu do dve godine, a za stariju korišćenje najviše dva sata dnevno. 

U oktobru prošle godine naučnici su objavili svojevrstan novi „program", sa mnogo više nijansi (i neodređenosti) kada je reč o dečjem korišćenju raznih vrsta monitora tokom dana. Novi predlozi su „ogroman napredak u odnosu na ono što smo mi, pedijatri, činili u prošlosti", tvrdi pedijatar Majkl Rič sa Univerziteta Harvard.

Za malu decu, nove smernice nude konkretne rokove. Za decu stariju od pet godina, preporuke se odnose na to da roditelji shvate značaj digitalnih medija, promenu odnosa u skladu sa odrastanjem i, što je možda najvažnije, značaj vremena koje se provede bez upotrebe monitora.

Istraživači nude sledeće preporuke za malu decu, bazirane na najnovijoj naučnoj literaturi: izbegavanje digitalnih medija za decu mlađu od 18 meseci, tj. 24 meseca; ukoliko se oni koriste u tom uzrastu, treba pronaći visokokvalitetne sadržaje i gledati ih zajedno sa decom. Od detetove druge do pete godine, treba ograničiti upotrebu ekrana na jedan sat dnevno. Važno je birati sadržaje, i pomoći deci da razumeju ono što vide. Vreme spavanja, obroka i igre treba da bude lišeno bilo koje vrste monitora, a to se odnosi i na roditelje. Ekrani treba da budu isključeni jedan sat pre spavanja, i ne treba da se nalaze u spavaćim sobama. Ostale preporuke odnose se na nadzor izbora medijskog sadržaja kada su deca u pitanju, zatim na isključivanje televizora i drugih ekrana kada se ne koriste, i na izbegavanje korišćenja tih medija kao uobičajenog načina da se dete smiri.

Za decu stariju od pet godina, smernice nisu toliko striktne, a uloga roditelja postaje ključna. Pedijatar Viktor Strazburger, sa Medicinskog odeljenja Univerziteta Novi Meksiko, smatra da su nove preporuke - greška, naročito „izbacivanje" one o izbegavanju korišćenja digitalnih uređaja za decu do dve godine. Nedostatak jasnih granica za stariju decu može frustrirati roditelje koji žele jednostavna pravila. Međutim, Rič vidi prednost u fleksibilnosti, s obzirom na to da je svaka porodica drugačija, i da je „na kraju, najbolji sudija - roditelj".

Priredila Tatjana Cvejić

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом