Prednosti digitalizacije kulturnog nasleđa

Zahvaljujući digitalizaciji kulturnog nasleđa imamo priliku da mnogo lakše pristupimo vrednim, retkim ili ugroženim kulturnim dobrima i prevaziđemo vremensko-prostorna ograničenja.

Internet prezentacije kulturnih ustanova i onlajn-katalozi muzeja i biblioteka utiču na to da ljudi više učestvuju u kulturnom životu. Na koji način tehnološki, društveni i kulturni aspekti utiču na izbor sadržaja i dostupnost digitalizovanih dokumenata široj publici? Da li postoje strogo ustanovljena pravila u stvaranju sveobuhvatnog mozaika kultura?

Svrha digitalizacije kulturnog nasleđa je višestruka. Digitalne forme sadrže podatke o vremenu i mestu nastanka nekog dokumenta ili istorijskog artefakta, informišu o ustanovi u kojoj se čuva dokument itd. Praćene su softverskim alatkama koje omogućavaju različite aktivnosti korisnika. Nova karakteristika pristupa kulturnom nasleđu jeste interaktivnost.
Kada je reč o kriterijumima koji utiču na to koji će sadržaj biti digitalizovan, prevashodno se bira najvrednija, najviše korišćena ili najugroženija građa. Ali isto tako, postavlja se pitanje koja je svrha očuvanja - pamćenje ili upotreba? Da li je digitalno trajanje objekata ograničeno zastarevanjem softvera ili validnosti zakonske regulative?

Globalizacija i širenje novih tehnologija pokrenuli su teorijske, pa čak i političke debate o sudbini nacionalnih kultura i očuvanju njihove autentičnosti.

Svaka selekcija podrazumeva da se nešto sačuva, a nešto drugo zaboravi. Kulturna politika određuje kriterijume izbora, prioritete i obim digitalizacije. Osim toga, treba voditi računa i o novom načinu percepcije kulturnog nasleđa koje se digitalizacijom izvlači iz prošlosti.

Istraživanja potvrđuju pretpostavke da oni koji pristupaju kulturnim sadržajima na internetu radije učestvuju u kulturnim događajima u realnom prostoru. Ustanove kulture dobijaju novu priliku da dopru do svoje publike, a kulturna dobra koja su u prošlosti preneta izvan matične zemlje mogu da se na neki način 'vrate' u sredinu, ako ne u fizičkom, onda svakako u digitalnom obliku.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом