Hajde da... razgovaramo o neformalnom obrazovanju

U organizaciji grupe „Hajde da...", u Sremskim Karlovcima se od 3. do 11. februara održava seminar „Preispitivanja neformalnog obrazovanja u Evropi", koji je okupio praktičare iz Finske, Letonije, Hrvatske, Makedonije, Albanije i Srbije. Cilj seminara je da se razmene iskustva u kontekstu neformalnog obrazovanja, zauzme kritički odnos i predlože unapređenja i proširenja postojećih praksi.

Хајде да... разговарамо о неформалном образовању Хајде да... разговарамо о неформалном образовању

O učenju i obrazovanju se već dugo govori kao o procesu koji traje čitavog života, te ne prestaje po završetku školovanja u okviru formalnog obrazovnog sistema. U životu se prepliću različiti oblici učenja i obrazovanja, a najčešće se izdvajaju formalno, neformalno i informalno obrazovanje.

Informalno obrazovanje čine sva iskustva koja stičemo u svakodnevnom životu (stvari koje učimo u porodici, od prijatelja...), a koja doprinose našoj dobrobiti i razvoju. Škole i fakulteti su prevashodno obrazovne, a onda i vaspitne institucije. Socijalni aspekt nije u toj meri u fokusu kao što je to ovladavanje znanjem. Potrebno je da se kroz strukturirane programe govori i o odnosima među ljudima, saradnji i toleranciji, i to su postale važne teme programa u okviru neformalnog obrazovanja.

Neformalno obrazovanje se stoga odnosi na razne programe koji doprinose povećanju znanja, ali i razvoju ličnih veština (rešavanju konflikta, uspešne komunikacije...) ili povećanju kvaliteta života (programi usmereni na smanjenje stresa, na primer). 

Neformalno obrazovanje se pokazalo kao fleksibilnije u pogledu novih zahteva tržišta, usmerenih razvojem privrede i tehnologije. Potrebno je vreme da bi se neko novo zanimanje pojavilo kao „profil" unutar formalnog sistema i do tada se obuka novih kadrova obično sprovodi u skladu sa potrebama zajednice.

Učesnici tih aktivnosti biraju programe u koje će se uključiti i ponekad imaju mogućnost da utiču na dinamiku učenja, kao i na delove procesa. Takođe, sam proces se delom prilagođava profilu učesnika, pa su se dugi niz godina razvijali  programi neformalnog obrazovanja u kojima su lakše mogli da učestvuju, na primer, mladi sa razvojnim teškoćama. To ne znači da ti programi nemaju jasne ciljeve i strukturu, već su tako osmišljeni i vođeni da dozvoljavaju veću uključenost učesnika.

Do kraja godine biće održano i nekoliko obuka koje će pomoći mladima da koriste učenje na daljinu i sami kreiraju takve kurseve, a biće organizovana i međunarodna konferencija o mestu učenja na daljinu u radu sa mladima. Projekat je finansijski podržan kroz program Evropske unije Erazmus plus.

 

Priredio Bojan Glavonić

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом